Sağlık

Lösemi ve Tedavi Yöntemleri

Lösemi ve Tedavi Yöntemleri

Lösemi, kan testlerinde yapılan geniş bir araştırma neticesinde lökosit, trombosit ve eritrosit değerlerindeki anormal bulgulara rastlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Özellikle de çocuklarda görülen bu hastalık çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalık kanserin bir çeşididir. Kanser hastalarının belirli tedavileri görmeleri hastanın ömrünün uzaması açısından önem arz etmektedir.

Lösemi ve Tedavi Yöntemleri


Lösemi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastaya yapılan tüm tetkikler sonucunda hastanın kesin olarak lösemi olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Hastalık tanısı konulduktan sonra hastanın iyileşmesi için hekimler tarafından tedaviler uygulanmaya başlanır. Bu tedavilerin en başında hastaya kemoterapi uygulanması gelmektedir. Kemoterapi bir ilaçla tedavi yöntemidir. Yaklaşık 6 ay ila 9 ay arasında süren bu tedavi yöntemi sırasında hasta muhakkak ki bir hastane kontrolünde olmalıdır. Acil bir durumda hastaya müdahale yapılabilmesi için en önemli şarttır. Hastaya kemoterapi uygulanmaya başlandığı ve bu sürecin devam ettiği süre boyunca hastada bir takım fiziksel değişiklikler olmaktadır. Bunların başında hastanın saçlarının dökülmesi ve tamamıyla saçlarını kaybetmesi durumu gelmektedir. Bunun dışında hasta halsiz ve güçsüz olabilmekte, yürüme güçlüğü çekebilmektedir. Uygulanan kemoterapi ilaçları maalesef ki hastanın iyileşmesi adına verilmiş olsa da hem ruhsal hem de fiziksel olarak hastanın kötü yönde etkilenmesine de yol açmaktadır. Bu evrede hastaya mümkün olduğunca sabır gösterilmelidir. Hasta yaşadığı ruhsal çöküntü sebebi ile ve hastalığının bilinci sebebi ile ölümün kendisine çok yakın olduğu düşüncesine kapılacaktır. Hastanın bu düşünceleri iyileşme sürecini de olumsuz yönde etkileyebilecektir.

Lösemi Tedavisinden Sonra İyileşme Süreci

Lösemi hastalarında hastalığın tanı ne kadar erken konulursa hastanın tedavisine de o kadar erken başlanabileceği için hastanın tedavisi olumlu sonuçlanır. Hasta fiziksel olarak tekrar eski enerjisine kavuşur, günlük hayatına geri döner, saçları eskisinden daha sağlıklı bir şekilde çıkar ve hasta iyileşir. Ancak hastalığın tanısı geç konulursa tedavide gecikme yaşanır. Tedaviye geç başlanılmasından dolayı hasta tam olarak iyileşme belirtilerini göstermiş olsa bile çoğu zaman hasta iyileşti sanılır ancak sanılanın aksine birkaç yıl içinde yine tekrarlayan bir lösemi ile karşı karşıya kalarak hayatını kaybetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu