Bebek ve Çocuk

Lohusalıkta rezene çayı ne kadar içilir, emziren anneler için rezene çayı nasıl yapılır

Emziren anneler için rezene çayının faydaları, emen bebek için rezene çayı, rezene çayı süt yapar mı?

Rezene çayı anne sütünü çoğaltır. Rezene tohumlarında fitoöstrojen süt bezlerinde salgılanmayı artıtan östrojen hormonu gibi hareker ederek üretimi uyarıp sütün çoğalmasını sağlar.

Rezene tohumları ile anne sütünü artırmak için en iyi kaynaklar arasındadır. Bebeğin ayrıca kolik sancılarından da korunmasına yardım eder.

Uzmanlar rezene çayı için şunları söylüyor; rezene ile anne sütünü artırmada östrojen ve prolaktin hormonlarının uyarılarak hem sürün hem de sütün kalitesi açısından fayda sağlıyor. Ayrıca rezenenin sütle bebeğe geçişi ile bebeğin hazımsızlık ve sindirim problemleri gibi sorunlar yaşamasını engelliyor. Günlük 2-3 bardak rezene çayı içmek fayda sağlar. Fazlası sütün artmasında yarar sağlamaz aksine zarar verebilir.

Ender Saraç ise rezene çayının günde 4-5 bardak içilebileceğini fayda sağlayacağını bildirmektedir.

Emziren anneler için rezene çayı nasıl yapılır, rezene çayı tarifi

Rezene çayı ölçüsü: 1 bardak suya 1 yemek kaşığıdır.

Yöntem 1: Eğer bebek için faydalı bir çay yapacaksanız 2 bardak su katıp suyu kaynatın ve içine 1 kaşık rezene, 1 kaşık ıhlamur, 1 kaşık papatya, yarım kaşık kimyon, yarım kaşık anason koyun. Soğumasının geç olması için demlik havlu ile sarılabilir. Tok karnına için. Süzülerek içilen bu çay hem sütünüzü artıracaktır hem de bebekte gazı önler.

Yöntem 2: Sadece süt için rezene çayı yapacaksanız 1 bardak su 1 yemek kaşığı rezene tohumu atarak yarım saat demleyip süzerek için.

Yukarıdaki ilk yöntem hem sütünüzü artırır hemde bebeğin huzurlaşmasını sağlar. Gaz sorunların iyi geldiği gibi bebeğinde ayrıca rahatlamasını sağlayacaktır.

Bu yöntemler doktora sorularak kullanılmalıdır.

Emziren anneler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu