Sağlık

Lohusalarda saç dökülmesi normal mi, doğumdan sonra saç dökülür mü?

Bebek emzirirken saç dökülmesi nasıl önlenir, emzirme döneminde saç dökülmesi ne kadar sürer

Doğumdan sonra saç dökülmesinin bazı nedenleri vardır. Beslenme, hormonlar, stres, kansızlık ve vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak saç dökülmeleri olabilmektedir. Emziren annelerde günlük 50 ile 100 tel saçın kopması yani dökülmesi normaldir Lohusalık ve emzirme dönemlerinde saçları dökülen annelerin saçlarının dökülmesi Telogen effluvium olarak isimlendirilir. Çoğu emziren kadında kendiliğinden bir süre sonra geçer.

Doğumdan sonra saç neden dökülür, emziren annelerde ve lohusalarda saç dökülme nedenleri

  • Hamilelikten lohusalığa geçişte hormonlarda değişiklikler olur. Süt salgısını yani sütün gelmesini engellemek için gebelik haftaları boyunca progesteron hormonu çokça salgılanır. Doğum yapınca bu salgılama miktarı azalır. Hamilelik haftalarında kapanan kanallar doğumla birlikte sütün gelmesi için açılarak süt gelir. Emziren annelerde Prolaktin ve östrojen hormonları yükselerek süt salgısı için teşvik eder, adet döngüsünü engeller. Sonuç olarak; annenin bedenindeki bu hormonel dalgalanmalar yüzünden saç dökülmesi olur.

Gebelik sonrası saç dökülmesi postpartum saç dökülmesi olarak adlandırılır. Bebek doğduktan 3 ay sonrasında hormonlar normal düzeylerine dönerek hamilelikte dinlenen saçların dökülmesi başlar. Doğum sonrası ve emzirme dönemlerindeki bu saç dökülmeleri 1 ayıl içinde geçer.

  • Beslenme yetersizliği saç dökülmesi yapar. Doğru beslenilmelidir. Bebeğini süt ile besleyen annenin normalden fazla mineral ve kalori alması gerekmektedir. Eğer yetersiz beslenirseniz protein ve demir eksikliği ile kansızlık başlar. Saç dökülmesi nedenleri arasında kansızlık en önemli sebeplerdendir.

Saç dökülmelerinin önüne geçmek adına et, tavuk, balık, fasulye gibi protein zenginliği olan yiyeceklerde günlük 2-3 porsiyon yenilmelidir. Günlük olarak 10 mg demir ihtiyacı giderilmelidir. Yumurtanın sarısında, et ve fasulye gibi yiyeceklerde demir bulunur. Yetersiz vitamin ve mineral sorunu yaşıyorsanız doktorunuzdan takviye hap alınabilir.

  • Stres yüzünden saç dökülmesi olur ve sıkça karşılaşılır. Uykusuzluk, süt azlığı, bebek endişesi gibi sebepler stres yaratarak saç dökülmesine neden olur.
  • Saçı doğru bağlamamak, sıkı bağlamak saç dökülmesi yapar.
  • Troid sorunları yüzünden oluşan hipotiroidi emziren annelerde saç dökülmesi yapar.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman geçeremzirirken saç dökülmesi ne zaman durur?

Doğum sonrası saç dökülmesine çözüm bulmak üzerine şunları yapabilirsiniz;

  1. Dahiliye doktoruna gidip vitamin, kan testi, troid, kansızlık gibi sonuçları ortaya çıkaracak testler yaptırın.
  2. Doğumdan sonraki saç dökülmesine biotin fayda sağlar. Bu vitamin gebelikten sonraki saç dökülmelerini engellemekte faydalıdır.  Bitoin eksikliğinde saç kırılma, saç dökülme, trınak güçsüzlüğü gibi belirtiler gösterir. Biotin hapı kullanabilirsiniz.
  3. Doğumdan sonra saç dökülmesine bitkisel yağ olarak badem yağı kullanabilirsiniz. Saçları badem yağı ile diplerine masaj yaparak uygulamak saçı beslemekte çok faydalıdır.
  4. Omega 3, 6 ve omega 9 yağ asitleri saçlar için gereklidir. Bu yağ asitlerini kullanırsanız saç dökülmelerine çözüm olabilir. Dökülmeyi durdurmak için; keten tohumu, balık yağı, mısır yağı, ceviz, zeytinyağı, badem, yer fıstığı gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.
  5. Hint yağı ile saç dökülmesine çözüm üretebilirsiniz. İçeriindeki omega 6 ve risinoleik asit ile saç dökülmesine karşı ve büyümeye yardım edecektir. Badem yağı ve hint yağı ile haftada 1 gün saç diplerine, kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Ayrıca hint yağını hindistan cevizi yağı ile de karıştırabilirsiniz.

Not: Emzirirken saç dökülmesini önlemek için vitamin takviyeleri doktora sorulmadan kullanılmaz. Bu faydalıymış ben alıp içeyim demeyin. Doktorunuza sorun.Önereceği oranda ve sıklıkta kullanabilirsiniz.

Emziren anneler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu