Güzellik

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?

Vücutta bulunan fazla yağların alınmasına Liposuction adı verilmektedir. Plastik cerrahi gerektiren bu işlemde çoğunlukla kalça, göbek, basen, uyluk ve karın bölgelerindeki yağ birikintileri alınmaktadır. Bu işlemi yaptıran bireylerde bir çok değişik yan etki ve şikayet ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı Liposuction işlemi yaptırmadan önce mutlaka olası yan etkilerini bilmelisiniz.

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?

Liposuction’ın Zaraları Nelerdir?

Liposuction (liposakşın); kalça ve göbekteki inatçı yağlanmalar için yapılan bir işlemdir. Bu yağlar diyet ve spora rağmen gitmediği ve bölgesel olarak kötü göründüğü için bu estetik ameliyata talep olmaktadır. Liposuction bir estetik ameliyat olduğu için plastik estetik cerrahisine gidilmesi gerekmektedir. Bu ameliyatta komplikasyon riski diğer ameliyatlara oranla daha düşüktür. Uzmanlar yaptığı çalışmalar neticesinde Liposuction cerrahi operasyonunda genel komplikasyon oranının %2,4 olduğunu göstermiştir.

 1. Liposuction cerrahi operasyonunda görülen en yaygın komplikasyon ciltte kontur deformitesi oluşmasıdır. Bu deformiteye misal olarak yumuşak doku çöküntüleri yahut yükselmeleri, cilt pannikülleri, kıvrımlar yahut kırışıklıklar verilebilir. Liposuction cerrahi operasyonu olan hastaların %9’unda bu anlattığımız deformiteler görülmüştür.
 2. Liposuction cerrahi operasyonu nedenli can kaybı: 100.000 ameliyatta 20 ila 100’e kadar değişmektedir.
 3. Ciltte sıvı birikimi: Liposuction cerrahi operasyonu ardından cilt altında seromalar yani sıvı cepleri oluşabilir. Bu bir araya gelen sıvı birikimlerini iğne ile boşaltmak olabilecekdür.
 4. Cilt enfeksiyonları: Liposuction cerrahi operasyonu esnasında ciltte hayati tehlike içeren cilt enfeksiyonları meydana gelebilir.
 5. İç organların delinmesi: Liposuction cerrahi operasyonunda vücuttaki yağları çıkarmak için kullanılan tüp (kanül) cildin çok derinine nüfus ederse organlarda delinme meydana gelebilir. Bu durumda delinen organların acilen onarılması gerekir.
 6. Böbrek kalp ve akciğer poblemleri: Liposuction işleminde cerrahi uygulama yapıldığı için vücutta sıvı düzeysinde ani değişimler bulunacağı için böbrek, kalp ve akciğerlerde çok ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.
 7. Yağ embolisi acil tıbbi müdahale gerektiren liposuctionun yan etkilerinden olan bir durumdur. Liposuction cerrahi operasyonu yapılırken yap parçalarında kopma meydana gelebilir. Kopan bu yağ parçaları kan damarında sıkışabilir, akciğerlerde toplanabilir yahuthut beyne kadar ulaşabilir.
 8. Lidokain toksitesi: Liposuction cerrahi operasyonu esnasında ağrıyı azaltmak için Lidokain isimli bir ağrı kesici anestezik sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı her ne kadar güvenilir de olsa bazı hastalarda Lidokain toksitesi (Lidokain maddesinin vücutta canlı organizmalara zarar vermesi) meydana gelebilir. Bu durumda kalp ve merkezi sinir sisteminde ciddi problemler görülebilir. 

Liposuction’ın Ameliyat Edilirken ve Ameliyat Sonrası Riskleri Nelerdir?

 1. Ciltte kanama
 2. Liposuction sonrası ciltte düzensiz görünüm
 3. Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlar
 4. Şok (genelde ameliyat sırasında yeterince sıvı verilmemesinde kaynaklanır)
 5. Cilt altında sıvı birikmesi
 6. Enfeksiyonlar
 7. Yağ embolisi (ufak yağ parçaları kopup kan akışını engellediğinde)
 8. Ameliyat cihazlarınden kaynaklanan yanıklar
 9. Cilt hissinde değişiklik; uyuşma
 10. Sinirlerde, kan damarlarında, kaslarda, akciğerlerde ve karın organlarında hasar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu