Ana sayfa » Hastalıklar » Lenfödem belirtisi, lenfödem tedavisi yapan hastaneler, lenfödem bitkisel tedavisi, lenfödem neden olur

Lenfödem belirtisi, lenfödem tedavisi yapan hastaneler, lenfödem bitkisel tedavisi, lenfödem neden olur

Lenfödem hastalığı (Fil Hastalığı)

Lenf dolaşım sisteminde oluşan bozulmaların neden olduğun protein içeren sıvının lenf bölgelerinde toplamasıyla meydana gelen hastalığa lenfödem hastalığı denir. Bu rahatsızlık aynı zamanda fil hastalığı olarakta bilinir.

Lenf sistemi ize lenfonik dokuyla meyana gelen organ sistemidir. Bu sistem aynı zamanda vücudun ikinci dolaşım sistemi olarakta bilinir. Bu sistemde bir bozulma meydana geldiğinde lenfödem hastalığı oluşur.

Lenfödem hastalığı ağrı oluşturabilir hatta yaşam tarzını olumsuz etkileyecek şekilde oluşabilen bir rahatsızlıktır. Dokulardaki proteinli sıvının birikmesi buna neden olur.

Lenfödem nerelerde olur?

Genellikle lenf ödem kollar ve bacaklarda daha sık görülür. Ba, bölgesi, boyun tarafları, karın ve karın çevrsi ile genital bölgelerde de görülebilir.

Lenfödem belirtisi, lenfödem tedavisi yapan hastaneler, lenfödem bitkisel tedavisi, lenfödem neden olur

Resim 1: lenfödem görsel

Lenfödem belirtileri, lenfödem nasıl anlaşılır?

Birincisi eğer lenfödem oluştuysa yaşam kaliteniz düşmüş demektir. Rahatsızlık ilerledikçe görünüm bozlukluğu, kollarda ve bacaklarda fonksiyonel bozukluklarla kısıtlı davranışlar sergilenmektedir.
Lenfödemin olduğu bölgelerde şişlik, ağırlık, sıkılaşma hissi, ağrılar ve enfeksiyon yatkınlığı oluşur. Olasılığı düşük olsa bile yumuşak doku üzerinde kötü huylu değişimler oluşturarak uzuv kaybına sebep olabilir.

Lenfödem tedavisi

Lenfödem hastalığını tedavisi doktor gözetiminde, fizyoterapistlerin uygulamalarla gerçekleşir. lenfödem çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmaya başladığından erken teşhis konulması önemlidir.

Komple Dekonjestif Tedavi protokolü uygulanır. Bu tedavi ise: Manuel lenf drenajı masajı, Bandajlama, Kompresyon, Bası giysisi, Kişiye özel egzersiz protokolü, Kinezyolojik bantlama ve Elektroterapi gibi uygulamaları kapsamaktadır.”

Lenfödem hastalığının tedavi şekli bu şekildedir. Eğer hastalık erken teşhis edilirse tedaviye yanıt ve iyileşme o derece hızlı olacaktır.

] }
Henüz Yorum Yok