Güzellik

Lazer Epilasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Lazer Epilasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Herkesin merak ettiği lazer epilasyonu, istenmeyen kıllara karşı yapılan savaş gibi düşünebilirsiniz. Peki, doğal olana karşı geldiğimiz için yan etkileri var mıdır? Bu sorunun cevabı yan etkiler vardır. Kızarıklık ağrı, şişkinlik, cilt lekeleri gibi geçici yan etkiler oluşabileceği gibi ciltte solma ve yanıklar olabilir. Uygulanan bayanların hamile olamama gibi bir riskleri yoktur ama uygulayan hiçbir zaman bu konuda garanti vermezler. Lazer epilasyonu herkese uygulanmaz uygulanmayan kişiler genellikle gri ve beyaz saçlı hastalar, güneşlenmiş hastalardır. Bu yönüyle lazer epilasyonunun ile istenmeyen tüylerin kıl kökleri, lazer ışığı vasıtasıyla yakılır. Bu işlem sonrasında cilt zarar görmeden kıl kökü yok olur.

Lazer Epilasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır?


Nasıl Uygulanır?

Erkeklere ve bayanlara da uygulanabilen lazer epilasyonu, uygulamadan önce yapılacak kişi için uygulanabilip uygulanamamasına bakılır. Eğer uygun ise uygulanacak alan temizlenir, jel sürülerek bu bölge lazer ile taratılır. İşlem süresi saniyelerde sürebilir dakikalar da bu uygulanacak bölgeye göre değişir.  Tedaviden sonra,  birkaç gün içinde tüyler kendiliğinden dökülüyor. Zaman geçtikçe kendi kendine uzuyorlar. Köklerin tamamen yok olması için seanslarla işlem devam ettirilmelidir. Kaç seans devam edeceği de kişiden kişiye değişir. Mesela bir yakın arkadaşım ve ben, epilasyona beraber başlamıştık. Arkadaşımın daha az seanslarla bitirmişti. Çoğu zaman beş ya da altı seansta kesin sonuç alınır.

Lazer Epilasyonun Avantajları

  • Tekniğine göre yapılırsa güvenlidir.
  • Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
  • Ağrısı daha az olan bir yöntemdir.
  • Hızlı bir yöntemdir. Saniyeler içinde de bitebilir dakikalar için de de. Uygulanan yere göre değişir.
  • Kıl dönmeleri için tedavi yöntemidir.
  • Temiz olduğunu güvendiğiniz yerde yaptırın. Temiz olduğundan dolayı bulaşacak bir hastalık olasılığı azalır.

Lazer tedavisi ile istenmeyen kıl köklerini yok etme işlemi tıpta ortalama 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Bu cihazlar FDA onaylı olup gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise son zamanlarda bu tip tedaviler gittikçe artmaktadır. Lazer tedavisi genellikle kadın ve erkeklerin talep ettiği general bölge ve koltuk altına yapılır. Bu operasyon esnasında acı ve ağrı yoktur. Artık tatile giderken yok bacaklarımı alayım gibi bir derdiniz olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu