Güzellik

Lazer Epilasyon Yanığına Ne İyi Gelir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Lazer Epilasyon Yanığına Ne İyi Gelir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Lazer Epilasyon Yanığına Ne İyi Gelir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Lazer Epilasyon Yanığına Ne İyi Gelir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Lazer Epilasyon Yanığına Ne İyi Gelir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Lazer yanığı lazer epilasyondan dolayı ciltte yaşanan yanığa, hasara denir. Lazer yanığından muzdaripseniz, işte bu hususta doktorlara sorulan sorular ve yanıtları;

Sual:  6 ay önce alexandrite lazere başladım ve ilk seansında bacaklarımda çok sık alanda yanıklar oluştu. Önce bu yanık izleri tenimden açık renkti fakat güneşlendikten sonra kendi tenimden koyu bir hal aldı. Şimdi gölde gibi dalga dalga görünüyor. Bu izler tamamen geçer mi yoksa kalıcı mıdır?

Uzm. Dr. A. Demet Aşkı’ın cevabı:  Aliye hanım merhabalar, çok geçmiş olsun. Her şeyden önce bu izler geçer, üzülmeyin. Önerilerimi yapın lütfen. Mutlaka bacaklarınıza 50 faktör güneş koruyucu kullanın ve bu yaz bacaklarınızı asla güneşlendirmeyin. Haftada 2-3 gün bacaklarınıza kese yapın ve her gün bol nemlendirici kullanın.3 ay sonra lekelerden kurtulursunuz.

Sual: Hocam,  ben kollarıma 1 ay önce lazer epilasyon yaptırmıştım fakat çok kötü bir biçimde yandı ve parmak izi büyüklüğünde yaralar oldu. Yaklaşık 2 hafta boyunca Bepanthen ve silverdin sürdüm. Yaralar geçti ama izleri hala duruyor. Ne yapmam gerekli yardımcı olmaktadır musunuz? İzlerin geçmesi olabilecek mü?

Uzm. Dr. Banu Serbes Kural’ın cevabı: Geçmiş olsun. Yara izleri zaman içinde geçecektir. Bunun yanı sıra güneşten kararmaması için sürekli olarak güneş koruyucu sürmelisiniz. Kararma başlarsa bir cilt hekimine başvurup leke açıcı krem istemenizde yarar var. 

Sual:  Herkese Merhabalar doktor bey.3 ay önce diod lazerde kolum yandı. Yanık yerleri beyaz olarak kaldı zebra gibi. Bu beyaz lekeler geçici mi? Nasıl geçer?

Uzm. Dr. Pınar CÖMERT’İN cevabı: Alexandrite yanığı olsa kesin geçer derim fakat diod yanığı için işlem görmeniz gerekir.

Sual: Bundan 1 ay önce kollarıma 7. seans lazerimi yaptırdım. Lakin iki kolumda da yanıklar oldu. Lazeri yaptırdığım poliklinik tenimin bronz olduğu için yandığını dile getirdi. Yanık kremleri verdiler. Düzenli olarak kullandım. Bir hafta sonra yaralar soyuldu. Soyulan yerler bembeyaz gözüküyor. Lazer yaptırdığım yer geçeceğini dile getiriyor. Bir süre güneşten korumamı dile getirdiler. Yazın güneş gördükçe pigmentlerimin hızlanıp rengin dengeleneceğini dile getirdiler. Ama bana hiç geçmeyecek gibi geliyor. Şunu da belirteyim; yanıklarım hiç su toplamadı Şuan iyileşti ama renk farklılığı söz konusu. Sizce geçer mi?

Uzm. Dr. Leyla Ertenü’nün cevabı: Lazer yanığı, solaryum ve güneşlenme sonrası yapılan seanslarda bronz tende karşılaşabildiğimiz bir komplikasyon. Yaklaşık 6-7 ayda bu lekeler tekrar pigmentlenecektir. Nadiren bir yıla kadar uzayabiliyor. Sabırla beklemek gerekiyor.

Sual: Dün bikini bölgesine epilasyon lazer yaptırdım. Yaparken fazla yandığını hissettim. Şimdi kenarlarına bakınca bildiğiniz siyah biçimde yanık izi var. Sizce geçer mi? Ne yapmam lazım?

Uzm. Dr. Leyla Ertenü’nün cevabı: Genelde hafif lazer yanıklarında ince kabuklanma olur ve dökülür. Yerlerinde beyaz solukluk kalabilir. Aylar içinde o da kaybolur. Lazer merkezindeki doktorunuza başvurmalısınız. Leke yönünden uygun kremler önerecektir.

Sual: Lazer epilasyon sonrası cildimde yanıklar oluştu. Bu yanıklar koyu kahve kabuk bağladı. Yanıkların ilk gününden bu yana silverdin, madecassol ve advgit gide artan krem kullandim. Kabuklar dustu ve altından kendi tenimin çok acık rengi bir deri çıktı. Bu acık renk deri kendi tenimle aynı renge gelir mi yoksa tenimde hep böyle beyaz lekeler mi kalacak? Bu lekeleri geçirmek için ne yapabilirim?

Doç. Dr. Mehmet Levent Taşlı’nın cevabı: Lazer epilasyon sonrası kullanılan alete, dozuna ve hastanın bireysel ayrıntı kısmına göre yanıklar oluşabilmektedir. Lakin bunlar bu alanda ihtisas almamış bireylerin uygulamalarında çok fazla görülürken bir dermatoloğun uygulamasında daha az görülmektedir. Deride çok derin yaralar oluştuğunda yada enfeksiyon eklendiğinde izlerin kalıcı olma ihtimali mevcuttur. Deri renginde açılma yahut koyulaşma şeklinde daha hafif değişikliklerin aylar arada bir seneler içinde normale dönmesi beklenir.

Sual: Lazer uygulamasında bacağımda yanık oldu. Cilt doktorum Madecassol, hametan, fucicort krem verdi. 1 hafta oldu. İyileşme süreci nedir ve iz kalır mı? Başka yapabileceğim neler var?

Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu’nun cevabı: Lazer tipine göre yanıkların iyileşme süreci farklıdır. Alexandrite ise daha yüzeyseldir ve 1 hafta 10 günde iyileşir. fakat nd:YAG  lazer ise iyileşme 15-20 günü bulabilir. Verilen ilaçları kullanın, sürtünmeyi engelleyin ve güneşten korunun başka yapılacak bir şey yok.

2. Derece (İkinci Derece Yanık) Yanık Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Tıklayınız

Yağ Yanığına Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Çözümler Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu