Bebek ve Çocuk

Kuşburnu çayı bebeklere ne zaman verilir, kuşburnu reçeli bebeklere verilir mi

Kuşburnu çayı bebeğe içirilir mi, kuşburnu reçeli bebeğe ne zaman verilir, kuşburnunun bebeklere faydaları

Bebeklere kuşburnu çayı ve reçeli, özellikle reçelini yapanlar için verileceği zamanı bilmek önemlidir. Bebeklere yeni ek gıdalara geçişte alerji riski ortaya çıkar. Kuşburnu alerji yapabilecek besinler arasındadır. Reçeli veya çayına bebek 6 ayını geçtiğinde verilebilir ama miktarı gözlemleyerek verilmelidir.

Kuşburnu kaç aylık bebeğe verilir?

Bebek 6. ayından sonra ek gıdaya başlaması ile kuşburnu verilmeye başlanabilir. Miktarı az ve bebekteki etkileri gözlem altında tutarak azar azar verin.

Kuşburnunun bebeklere faydaları

Kuşburnu çayı bebeğe içirildiğinde bebek için C vitamini ve flavvonoidler vermiş olursunuz. Antioksidan etkisi yaratarak  bebekte kalp rahatsızlıkları, kanser ve artrit gibi okdidasyon ile alakalı olarak hastalıkların hem önlenmesinde hem de geçmesine yardım edersiniz. Serbest radikallerin erken yaşlanma gibi etkilerinide ortadan kaldırmak için bebeği desteklemiş olursunuz.

Bebeğe kuşburnundaki C vitami ayrıca kemik gelişimi ve diş sağlığını korumak adına fayda sağlar. Serbest rakillerin meydana getirebileceği gelişim geriliği gibi sorunlarada dolaylı yoldan engel olursunuz.

Kuşburnu bebekte kaşıntı, alerji yapar mı?

Reçeli veya çayı verildiğinde bebekte kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık, ağız, dil, dudak gibi alanlarda şişme yaratırsa alerjik demektir. Az az yedirerek veya içirerek deneyebilirsiniz. Alerjiye bağlı kabızlık veya ishal de meydana getirebilir.

Normal olarak kuşburnunun bebek 7-8 aylık olduğunda verilmesinde bir sakınca yoktur. Taze toplanmış kuşburnu çayı demlenerek ılık ılık bebeğe içirilebilir, yine reçeli özellikle ev yapımı reçeli verilebilir. Ancak bebeğe bu besin kaynaklarını verirken şekerlendirme yapmayın. Şeker bitkinin özündekiler olabilir. Tatlı olması için şeker yerine bebek 1 yaş üzerindeyse eğer bal karıştırılabilir veya limon damlatılabilir. Ama küçük bebeklerde bal ve şeker ilavesi yapmayın.

Bebeklere diğer faydalı bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu