Diyet

Kuru Öksürük Nasıl Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Doğal Tarif

Kuru Öksürük Nasıl Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Doğal Tarif, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kuru Öksürük Nasıl Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Doğal Tarif ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kuru Öksürük Nasıl Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Doğal Tarif ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kuru Öksürük Nasıl Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Doğal Tarif

Boğaz çevresini tahriş eden ve balgamsız çıkan öksürüğe, kuru öksürük denir. Kuru öksürükte kişide balgam oluşmaz. Kuru öksürük her yaşta görülebilir. Genelde kış aylarında görülen gribal enfeksiyonlar, farenjit, astım hastalıkları ve bilhassa virüs kaynaklı şikayetler kuru öksürüğe neden olmaktadır.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğü tetikleyen bir çok faktör mevcuttur. Sürekli olarak sigara içmek, sigara içilen mekanlarda bulunmak ve kirli havayı solumak öksürüğe neden olan risk etkenleridir. Aynı zamanda alerji hastası birinin alerjisinin nüksetmesi de kuru öksürüğe yol açmaktadır. Kuru öksürüğün azalmasını sağlamak maksadıyla bol bol su tüketilmeli, sigara içilmemeli ve sigara dumanına maruz kalınmamalıdır. Kuru öksürük kişiyi ciddi derecede rahatsız etmekle birlikte boğazda tahrişe neden olmaktadır. Kuru öksürük, ilaçlarla tedavi edildiği gibi evde doğal ve bitkisel tarifler hazırlayarak da tedavi edilmektedir. Evde hazırlanan bitkisel tarifler aracılığıyla kuru öksürük şikayetini ortadan kaldırmak olabilecekdür.

Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu’ndan Kuru Öksürüğe İyi Gelen Doğal Tarifler

Hatmi Çiçeği Kürü Tarifi

Malzemeler

 • 6-7 adet Hatmi çiçeği (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım litre su yahut süt (2,5 su bardağı)

Hazırlanışı

Küçük bir tencerenin içerisine 2,5 su bardağı su yahut süt ilave edip kaynatın. İster su ister sütle uygulayabilirsiniz. İki türlü de aynı faydayı sağlayacaktır. Kaynattığınız sütün yahut suyun içerisine 6-7 adet Hatmi gül çiçeği ilave edin. Arada kaşık yardımıyla karıştırarak, hatmi gül çiçeğinin hemen hemen 1 dakika kaynamasını sağlayın. Hatmi gül çiçeği kürünü 4-5 dakika dinlendirdikten sonra süzgeç yardımıyla fincana süzebilirsiniz. Bu kür, çocuklar ve yetişkinler için tüketime uygundur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere bu kürü tüketerek kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği Tarifi

Malzemeler

 • 1 avuç içi lavanta çiçeği (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım litre su (2,5 su bardağı)

Hazırlanışı

Yarım litre suyu ufak bir tencere içerisine alarak suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 1 avuç içi kadar lavanta çiçeğini atın. Tencereyi oturduğunuz yahut yattığınız odaya götürerek uygun bir yere koyun. Lavanta kokusu tüm evi sararak, boğazda bir araya gelen kuru öksürüğe iyi gelecektir. Lavanta, boğaz enfeksiyonunun yol açtığu boğaz ağrılarını hafifletir. Evdeki mikropları öldürür ve eve ferah, teze bir koku yayar.

Evde Kuru Öksürüğe İyi Gelecek 4 Farklı Doğal Çözümler

Ballı Ilık Süt Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt (200ml)
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

1 bardak süt cezvenin içerisine alınır ve kaynatılır. Kaynayan süt kenara alınarak bir müddet bekleyerek ılıması sağlanır. Sütün ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Bundan dolayı sütün ılık kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Süt ılıdıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve kaşık yardımıyla karıştırılır. Ballı ılık süt, boğazları yumuşatarak, birinin çok kısa bir sürede kuru öksürükten kurtulmasını sağlar. Bu kürü her gün 1 yahut 2 bardak tüketebilirsiniz.

Sarımsak Tarifi

Malzemeler

 • 4-5 diş sarımsak
 • 2 su bardağı süt (400ml)
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Küçük bir tencerenin içerisine 2 su bardağı süt, ve 4-5 diş kabuğu ayıklanmış sarımsak atılarak kaynatılır. Yaklaşık 5-6 dakika boyunca kısık ateşte kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Günde 3 defa bir kahve fincanı tüketmelisiniz. Her kahve fincanına yarım tatlı kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Sarımsak antioksidan özelliği aracılığıyla kısa bir sürede bkuru öksürük sorunune biçare olacaktır.

Keçiboynuzu Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 6-7 adet keçiboynuzu (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • 2 su bardağı su (400ml)

Hazırlanışı

Çaydanlığın altına 2 bardak su koyarak suyu kaynatın. 6-7 adet su ile yıkanmış keçiboynuzunu birkaç parçaya kırın ve kaynayan suyun içerisine atın. Keçiboynuzunu hemen hemen olarak 8-9 dakika kaynatın. Keçiboynuzu çayı ılıdıktan sonra süzgeç yardımıyla fincana süzerek tüketebilirsiniz. Bu tariften iki fincan keçiboynuzu çayı çıkar. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan keçiboynuzu öayı tüketerek, kuru öksürüğü giderebilirsiniz.

Karabiber Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • Yarım litre su (2,5 su bardağı)
 • 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi yahut yarım çay kaşığı toz zencefil
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 2 adet karanfil
 • 6 adet tane karabiber (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • 3-4 damla limon suyu
 • Yarım çay kaşığı bal (isteğe göre)

Hazırlanışı

Yukarıda verilen tüm malzemeler ufak bir tencerenin içerisine alınır. Malzemelerin üzerine 2,5 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Karışım hemen hemen 20 dakika kısık ateşte kaynatılır ve süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür.

Ballı Zencefilli Limon Tarifi

Malzemeler

 • 1 kök taze zencefil (aktardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım adet limon (isteğe göre fazlalaştırabilirsiniz)
 • Bal

Hazırlanışı

Taze zencefil bıçak yardımıyla ufak parçalara bölünerek orta boy kavanozun içerisine atılır. Yarım limon güzelce yıkanır ve kabuklarıyla birlikte ufak ufak doğranarak kavanozun içerisine atılır. Ekşi tat sevenler ayrıyeten yarım adet limonu da sıkabilirler. Kavanoza konulan malzemelerin üzerini geçecek biçimde bal ilave edilir. Karışımın içerisine dilerseniz 1det kabuk tarçın ve birkaç tane karanfil ekleyebilirsiniz. Elde edilen karışım 1 gün bekletildikten sonra ertesi gün tüketebilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı tüketerek, kuru öksürük sorunune şifa sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu