Hamilelik - Gebelik

Kürtaj yasası, Türkiye’de kürtaj yasal mı 2017-2018

Kürtaj yasası, Türkiye’de kürtaj yasal mı 2017-2018

Hangi durumlarda bebeği yasal olarak aldırmaya izin veriliyor? Kürtaj yasası son durum

Türkiye’de kürtaj yasası gebeliği bilinçli olarak sonlandırılması ile alakalı usul ve esasları düzenleyen maddelerin tamamıdır. Mevcut yasalara göre “kürtaj süresi” (çocuk aldırma süresi) ile alakalı maddeler bulunmaktadır.

Kürtaj yasası resmi gazete

Kürtaj yasal mı 2017 – 2018

5.MADDE uyarınca, gebelik süresini 10. hafta tamamlana kadar, hamilenin sağlığı açısında bir sorun teşkil etmediği sürece kendi rızası olarak kürtaj yapılabilir. Hamilelik 10. haftayı açtıysa rahmin, gebelikte hamilenin hayatını tehdit esmesi veya etmesi olası, gebelikle birlikte oluşan çocuğun ve çocukla beraber gelecek nesil için ağır maluliyet sebebinin olması, kürtaj sonlandırme ve ilgili alanda uzman kişilerin okjektif buldularını rapor ederek çocuk aldırılabilir (kürtaj yapılabilir).

Bu maddeya bakıldığında, eğer çocuğa acil müdahale edilmezse annenin sağlığı ciddi tehlikeye girebileceği veya hayati organları tehdit edici hal almışsa ve durum tıbbi olarak belirlenmişse yetkili doktor tarafından alınabilir.

Doktorun 24 saat içerisinde yapılacak operasyondaki kişinin kimlik bilgisi ve yapılacak operasyon ve sebebini il merkezlerinde Sağlık Sosyal Yardım Müdürlüklerine, ilçelerde ise Hükümet Tabipliklerine bildirmekte zorunludur.

6.MADDE uyarınca, gebeliğin sonlandırılacağı kadının kendi rızası ile iznine, gebe olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda aile rızası ve anne baba iznine, vesayet altında bulunup reşit ve mümeyyiz yani aklı başında olmayan kişilerde kişinin kendisi ve vasisinin rızası ile birlikte sulh hakiminin izin vermesine bağlıdır.

Kürtaj cezası, çocuk aldırma cezası

468.MADDE uyarınca, kendi rızası olmadığı halde bir başka kişi tarafından çocuğunu düşürten kişi tıpkı cinayet gibi 7 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gebelik süresi 10. haftadan daha uzun olduğunda ve annenin kendi rızası ile çocuk aldırdığında (kürtaj olduğunda) çocuğu düşürten kşiye 2 yıldan 5 yıla hadar hapis cezası verilir. Çocuğu düşürten anne de aynı cezayı alır. Bu durum kadının ölümüne bebep olursa, 15 yıldan 20 yıla, müdahalenin ölümle sonuçlanmaması ve fiziksel zarara uğraması durumunda 8 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılır.

Gebe olarak düşünülen kadının kendi izni olmadan bir başka kişinin çocuğu düşürmek amacı ile müdahale eden kimseye, kadının ölüm veya zarar ile karşılaşması durumunda 452. ve 456. MADDE uyarınca cezalar verilir.

Çocuğunu bilerek ve kendi rızası ile 10. haftadan fazla olan süreçte düşüren kadına 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilir.

Resmi olarak kürtaj yapılma süresi 10. haftaya kadar olan süredir. Kürtaj Yasası 1983 yılınca çıkarılan kanunla bu şekilde yürürlüktedir. Bu sürenin sonunda çocuk aldırmak için annenin hayati tehlikesi, çocuğun ileride ciddi sağlık sorunu oluşu gibi doktor raporu verilerek kürtaj yapılabilir.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu