Hamilelik - Gebelik

Kürtaj Türkiye’de yasak mı?

Kürtaj yasak mı?

Kürtaj aile planlaması yapmak için kullanılması gereken bir yöntem değildir!

Kürtaj gebelikte son çare olarak düşünülmeli ve modern aile planlamaları uygulanarak bu yönteme kalarak rahme zarar verilmemelidir. İstenmeyen bir gebelik sonlandırılması gerekiyorsa hastane, doktor ve hijyen ile modern ekipmanlar kullanılmalıdır.

Ülkemizde kürtaj yasak mı, Kürtaj yaptırmak serbest mi?

Türk ceza kanunu hükmüne göre bir gebeliği sonlandırabilmeniz için anne rahmindeki bebeğin 10 haftayı geçmemiş olması gerekmektedir. 10 hafta sonunda bebeğin tecavüz, sonrası veya hamile kalanın çocuk yaşta olması bebeği aldırmak için bahane değildir ve sertbestlik yoktur. Yani 10 haftayı geçen bebekleri aldırmak yasaktır.

14 yaş, 15 yaş, 16 yaş, 17 yaş kızlar çocuk aldırabilir mi? Kürtaj olabilir mi?

İstenmeyen gebeliklerin başında ergen yaşta çocuk olduğunda durum biraz daha karışık hal alır. İzin gerektiren bir işlemdir. Yani 14, 15, 16, 17 yaşındaki bir ergen kızın hamile kalarak kendi başına gidip kürtaj olması (gebelik sonlandırması, bebek aldırması) yasal değildir. Yetişkin olmayanlar aile izni olmadan işlem yapılamaz.

Burada tabi bir başka sorunda beraberinde geliyor. Yasadışı olarak 14, 17 yaş arası kızlarda bebek aldırma işlemini gizli kapaklı yani 14 yaş, 15 yaş, 16 yaş ve 17 yaş için kürtaj ameliyatını izinsiz olarak yapan hastaneler veya sağlık kuruluşları ile ameliyat yapan yerler yasayı çiğnemiş olur. Gizli para ile bu işlemin özel muayenelerde yapılması hem kürtaj olan kızın kendine zarar verdiği gibi hem de operasyonu yapan kişi mesleğini tehlikeye atarak suç işler.

Yine bu yaşlardaki ergen kızların kürtaj ameliyatını izinli olarak yaptırması için sürenin 10 hafta üzeri olmaması gerekmektedir. 10 haftayı geçen bebek oluşumunda sebep ne olursa olsun çocuk aldırılamaz.

Yetişkinlerin yani 18 yaş üzeri olan kişilerde hamile kadın ve çocuğun sahibi babanın izni ile işlem gerçekleştirilir.

Zararları

Gebelik sonlandırmak için panik olarak verilen kararlar bazen ucuz fiyatlı olarak hijyenik olmayan koşullarda ve uzman olmayanların ellerinde gerçekleştirilebiliyor. Kişinin utanma, gizlilik ve habersizce ortadan kaldırmak istediği bu durum yanlış operasyonlar ile ileride daha büyük sorunları yaşatabiliyor.

Hastanelerde gizlilik politkası vardır ve bu hizmeti siz ve sizin bildirmediğiniz kimseler bilgi alamaz.

Olurda yapacağınız bir panik ile araştırmalar yapmadan hastane dışı ortamlarda kürtaj ameliyatı olmaya kalkarsanız sonradan yapacağınız pişmanlık fayda etmeyecektir.

Size olası durumlarda kürtaj nasıl zararlar verebilir;

  • Rahim delinmesi (Rüptür),
  • Enfeskiyon kapması (kısırlık oluşturabilir),
  • Rahim içinde parça kalması,
  • Rahimden bebeğin çıkarılamaması,
  • Rahim içi kan birikimi,
  • Kilitlenen rahim ile ağzın açılamaması, zorlama, tahriş,
  • Devamında adet düzeninin oluşamaması,
  • Rahim yapışıklığı,
  • Aşırı kan kaybı

Not: Mecburi olmadan, sağlık sorunu oluşmadan bu yöntem tercih edilmemelidir. Edildiğinde; steril, hastane ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu