Hamilelik - Gebelik

Kürtaj sonrası neler yaşanır? Sonrası nasıl olmalı?

Kürtaj sonrası

Kürtaj sonrası kadın için önemlidir. Ağrıları bir kenara bırakarak psikolojik olarak bir yıkım yaşayarak depresyon ve strese bağlı bunalımlar yaşayabilir. Küretaj yapılmadan önce operasyonun bir izin aşaması vardır ve burada psikolojik destek sağlanarak kadının kendinden emin olması ve beyin olarak hazır olması önemlidir.

Operasyonun yapılmasının üzerinden normali 15 gün sonra yumurtlamanın gerçekleşmesi olarak kendini gösterir. Bu durumda cinsellik yaşanırken gebelik istenmiyorsa 15 ile 25 gün arasında korumalı ilişkiler yaşanmalıdır. Adet olma süresi ise kürtaj sonrası maksimum 45 gündür.

Küretajın ardından hiç kanamalar olmadığı gibi, 1-2 gün veya 5-7 günlük kanamalar kişiye göre değişerek kendini gösterebilir. İçeride biriken veya 1-2 gün kalmış olan pıhtılar veya eski kan koyu renk veya pıhtılı olarak gelebilir.

Bulantılar ve kusmalar normal olarak psikolojik nedenlerden dolayı oluşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kusmaların beraberinde, şiddetli ağrı, kramplar, yüksek ateş gibi durumlarda yaşanıyorsa hekimle irtibata geçilmelidir.

Kürtaj sonrası neler yaşanır?

Kürtaj esnasında genel anestezi uygulaması yapıldıysa ilk gün biraz sersemlik görülebilir. Bulantı, halsizlik, hafif kasıklarda aprı, hafif kanamalar normaldir. 1-2 saat sonrasında bu şikayetlerde azalma görülecektir.

Sonrasında ve bu süre 2-10 gün arası değişerek hafif, pıhtısız kanamalar oluşabilir veya hiç olmayabilir. Kanamalar bir süre sonrasında hiç kalmayacaktır.

Kürtaj sonrası beslenme

Kürtajın ardından 1-2 saat getikten sonra yemek yenilebilir. Sonrasındaki beslenme ise, az yağlı, hafif, sıvı bolca ve tuz, kahvaltı veya çorba tercih edilebilir. Diğer öğüne gelindiğinde ise beslenmenizi etkileyecek bulantılar yoksa normal yemeklere devam edebilirsiniz.

Kürtaj sonrası bakım

Küretajın ardından kanamaların devam ettiği sürece duşunuzu ayakta almaya ve su ile organı çok temas ettirmemeye özen göstererek deniz ve havuzdan bir süre uzak durun. Operasyonun ardından verilecek reçetedeki ilaçlar alınmalı ve tavsiye edilen ağrı kesiciler (analjezik) ve antibiyotikler ağrı gidermek ve daha hızlı tedavi edilmek üzere ameliyat sonrası bakım için önemlidir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Genel olarak cinsel ilişkinden br süre uzak durmanız gerekecektir ve bu kanama ile alakalı olarak bölgenin kendini toparlaması adına 10 ile 15 gün arasında olabilir. Genel olarak 10 gün sonrası sorun ve akıntılarda problem yoksa ilişkiye girilebilir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken; operasyondan sonraki ilk 20 günün yumurtlama evreleri olduğu ve hamile kalma riski oluştuğudur. Çocuk istenmiyorsa korunarak ilişk yaşanmalıdır.

Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye hemen girilemesi durumunda enfeksiyon riski yüksektir.

Kürtaj sonrası hamilelik, kürtaj sonrası gebelik

Kürtajın yapılması ile birlikte kadın normal adet düzenine geri döner ve yumurtlama evreleri kaldığı yerden devam eder. Operasyonun yapılışı adetin ilk günü olarak kabul edilebilir ve takip eden 20-25 günlük süreçlerde yumurtlama gerçekleşir. Maksimum 45 gün adet görülmediği durumlarda ise doktor kontrolü sağlanmalıdır. Hamilelik riski 15-25 gün arasında başlayacağından istenmeyen gebelik tekrardan oluşabilir korumalı ilişki tavsiye edilir.

Kürtaj sonrası ağrı

Bu dönemde yapılan operasyonun ağrıları hafif olacaktır ve reçetedeki ilaçlar bu ağrıları dindirecektir. Eğer normalin üzerinde şiddetli ağrılar beraberinde ateş, kusma, bulantı, alt bölge sancıları ve farklı kanama renkleri gösteriyorsa ciddiye alınmalıdır. Hafif ağrılar, halsizlik ve kırgınlık gibi durumlar olması normaldir.

Kürtaj sonrası ilk adet

Kürtajın yapılması ile birlikte takip eden 30 gün sonra adet görmeye ve eski düzene geri dönerek yumurtlama evreleriniz normale dönecektir. Kürtajın arından geçen 45 günün ardından adet olmadıysanız hekiminizle görüşün. (Operasyonun yapıldığı gün adetin ilk günü gibidir.)

Kürtaj yerine geçen ilaç veya hap var mı?

Kürtaj yerine kullanılabilecek bir hap veya ilaç yoktur. Ülkemizde bu çeşit ilaçlar satılmamaktadır. Adet kanı söktürmek için kullanılan ilaçlar veya bitkisel takviyeler kürtaj yerine geçerli olmaz ve fayda sağlamaz. Bu yöntemleri deneyerek hormon seviyelerinizle oynamış olursunuz.

Kürtaj sonrası spiral

Kürtajın ardından spiral takılabilir veya takip eden il adet döneminde de bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Normal spiral takımı için rahim ağzı yara (tahriş-erozyon), iltihap olmamalıdır. Bulgular mevcutsa önce bu sorunların giderilmesi için tedaviler gerekmektedir. Kasık ağrıları ve düzensiz bir adet döngüsü spiral takımına engel olabilir.

Sonuç olarak (KÜRTAJ SONRASI)

  • Kürtaj sonu cinsel ilişki, deniz ve havuz gibi su birikintilerinden uzak durmak (belirli süre),
  • Kürtajın bitiminden 1-2 saat sonra yemek yenilebilir olması,
  • Kürtaj sonrası bakımın banyoda ayakta duş yapılması (bölgeye su ile uygulama yapılmamalı),
  • Reçete edilen ilaçların alınarak kullanıma başlanması,

Not: Kürtaj mutlak suretle steril, uzman doktor ve hastane ortamında yapılmalıdır. Yasal olmayan bir uygulamaya girişerek tehlikeye atılmayınız.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu