Hamilelik - Gebelik

Kürtaj sonrası kanama olur mu?

Kürtaj sonrası kanama

Kürtaj sonrası kanama olmaması normal mi?

Kürtaj sonrası kanama durumu, yapılan cerrahi müdahale sonrasi kadınların endişe duydukları kanamanın ne derece ve ne kadar süre olacağıdır. Yapılan operasyonun ardından uyuşmanın etkisinin geçişi ile birlikte 3-4 saat gibi bir süre sonunda hafif olarak oluşan ağrı ile birlikte kanama olabilir ve bu normaldir.

Kürtajdan 5 gün sonra kanama

Küretaj işleminin ardında kanama miktarı ve gün sayısı kişiye göre değişimler gösterebilir. Gelen kan kiminde 1-2 gün az miktar görülürken bazılarında 5 gün, 7 gün veya 10 güne kadar çıkabilmektedir. Üzerinde bir kanama yaşanıyorsa 15 gün sonrasinda dahi bir durum söz konusu ise acilen kadın doğum kontrol uzmanına gidilmesinde fayda var.

Kürtajdan sonra kahverengi kanama

Küretaj işleminin ardından kanamalar olması normaldir. Bu kanamalarda küçük pıhtılar veya kan ile birlikte atılması gereken pıhtılaşmış kahverengine dönüşen kanlar gelebilir. Bu kanlar bekleyen ve sonradan dışarıya atılan parçalarla birlikte geliyor olabilmektedir.

Sonradan beklendiği gibi bir kanama durumu olmayabilir ve bu durumda normal sayılır.

Yapılan küretaj operasyonun ardından adet görmeye ne zaman başlayacağı ise yine ayrı bir merak edilen konular arasındadır. Operasyonun yapıldığı günü adetin ilk günü olarak düşünebilirsiniz ve bu operasyonun ardından 45 günlük bir süre gerçekleşebilir. Eğer 45 gün seviyelerine gelindiği halde adet görmüyorsanız doktora gidilmelidir. Çok rastlanıyor olmasa bile küretajın ardından 2. ay adet görenlerde mevcuttur. Yani buradan çıkarılabilecek sonuca bakıldığında 20 ile 60 gün arasında bir değişim olası ihtimaller arasındadır.

Kürtaj sonrası kanama devam ettiği dönemlerde adet kanı gibi düşünüler su kütlelerine girilmemelidir. Deniz ve havuzdan bir süre sulardan uzak durmalısınız. Eğer banyo yapma ihtiyacınız oluşuyorsa banyonuzu ayakta yapmaya özen göstererek yüzeysel üreme organ temizliği yapınız.

Kürtaj sonrası kanama ve ağrılar

Küretajın ardından kanamaların gelmesi normaldir ancak, bu kanama ile birlikte vücut ısısı 38 derecelerin üzerinde seyrediyorsa, kramplar, sancılar ve şiddetli alt karın ağrıları oluşuyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Kürtaj sonrası kanama uzun sürerse

Küretajın ardından gelen kanama 10 ile 15 gün süresi içerisinde adet kanaması gibi başlayarak kan pıhtılı ve siyah renge bürünebilmektedir. Normal olarak kabul edilir. Bölgenin müdahale gören kısımlarında yine aynı şekilde harici kanamalar oluşabilmektedir. Bu aletin teması ve hassas olan iç duvarlardaki tahrişi ile alakalıdır.

Kanama uzun sürerse yani bu kanama miktarınız 15 günün üzerine çıkmaya ve kanamalar ile birlikte şiddetli ağrı ve alt karın sancıları ile kramlar hekim kontrolüne gerek duyar.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Yapılan operasyonun ardından bazı dikkat etmeniz gerekenler olacaktır. Kanama süresi boyunca deniz ve havuza girmemek, kanamayı gidermek için kendi yöntemlerinizi kullanmamak, bölgeyi el ile kontrol etmemek gerekmektedir.

Bu süreç, ameliyatın ardından belirli bir saat geçtikten sonra kanın azalması ve daha sonrasında 1-2 gün sonra tamamen kanamanın olmaması ile bitmesi gereken bir işlemdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kişiye göre değişen kanamalar 10 günleri bulabileceğinden, endişe ve stresten uzak durularak beslenmeye ve demir içeren gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Not: Kanamanın anormal olması ve sürekliliğini sürdürmesi ile çok geliyor olması doktor müdahalesi ve kontrolü gerektirdiğinden mutlaka doktora gidilmelidir.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu