Hamilelik - Gebelik

Kürtaj sonrası adet, kürtaj sonrası hamilelik

Kürtaj sonrası adet ve kürtaj sonrası hamilelik

Kürtaj sonrası adet görme ve kürtaj sonrasında hamilelik döneminin işleyişi. İsteyerek veya mecburi kalarak yapılan kürtajın ardından düşülünen konuların başında ne zaman adet görmeye ve ne zaman hamile/gebe kalmaya adım atılacağıdır.

Kürtaj sonrası adet

Kürtajın yapıldığı günü adet döneminizin ilk günü olarak hesaplayabilirsiniz. Kürtaj sonrasında gelen kanamalara aldanmayınız. Kürtajın hemen ardından başlayan kanamaların süresi 15 güne kadar çıkabilir ve bu kanamalar, pıhtılı, koyu veya açık renklerle olabilir ancak adet kanı ile alakalı değildir. Kürtajın sonrasında gelen kanamalar kişilere göre 1-2 gün gelebilirken bazılarında 10-15 güne kadar azar azar sürebilmektedir ve doktor kontrolü sağlanarak kontrol altına alınabilir. Kürtajdan sonraki dönemde gelen kanda rahimdeki kalan parçalar veya kanın pıhtılaşması parçalı kanama getirebilir.

Kürtaj sonrası adet için dikkat edilecekler

Bu dönemlerde kanamalar normaldir ve 10 güne kadar gelen az kanamaları anormal görmeyin. Ancak bazı durumlara dikkat ederek bu dönemi ciddiye almalısınız bunlar;

  • Kürtaj sonrasında kanama ile birlikte yüksek ateşlenmeler,
  • Sancılarla birlikte alt karında oluşan kramplar,
  • Aşırı ağrılar ve çok gelen kanamalar,

Birlikte olduğunda doktorunuza başvurunuz.

Küraj sonrası hamilelik (Gebelik)

Kürtajın sonrası ameliyatın yapıldığı günden 15-25 arası gün sayısı kadının yumurtlama dönemidir. Bu dönemde kadın tekrar hamilelik yaşayabilir. Rahmin toparlama dönemi olan kürtaj sonrasında ilişkilere 10-15 gün kadar ara verilmelidir. Aksi durumda enfeksiyon riski ortaya çıkar. Bu sürecin sonucunda yaşanan ilişkilerde korumalı olarak devam edilmelidir. Rahmin geçirdiği operasyon sonrasında yumutlama ile ilişkiye müsade edilen zaman dilimi aynı döneme denk geldiğinden yine gebelik yaşanabilir.

Küraj sonrası hamilelik (Gebelik) için dikkat edilecekler

Kürtaj aile planlaması için doğru uygulama yöntemi olmayacağından dikkat edilmeli ve son çare olarak düşünülmelidir. Yapılan kürtaj sonrası rahimde kalıcı hasarlar oluşabilir ve bu hasarlar gebelik için kısırlığa neden olabileceği gibi enfeksiyon, duvarlarda aşınma, yapışma gibi riskli durumları da meydana getirebilir.

Kürtaj sonrasında yumurtlama 15-25 gün gibi bir süreye denk geleceğinden maksimum süre olan kürtajdan 45 güne kadar adet kanaması gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Bu süre içinde eğer adet kanaması olmadıysa tekrar hamile kalma veya yapılan operasyonda sorun olduğu düşünülerek kadın doğum uzmanına veya operasyonu yapan doktor ile irtibata geçilmelidir.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu