Hamilelik - Gebelik

Kürtaj – Probe Küretaj

Kürtaj nedir?

Kürtaj, asıl ismi ile küretaj, gebeliğin herhangi bir nedenden dolayın sonlandırılması için yapılan bir işlem olduğu gibi düşünülür ancak genel anlamda bakıldığında bebek aldırmak gibi aynı işlemlerin yapıldığı rahim içindeki temizlik amacı ile de kullanılmaktadır. Topluca bu işlemlere kürtaj (küretaj) ismi verilir.

Tek anlam koyularak ifade edilmesi gerektiğinde tüm rahim içi temizliğin yapılma şeklidir diyebiliriz.

Probe Küretaj

Endometrium hiperplazilerinde, kanama bsorunlarında, düzensiz gelen fazla kanamalar için ve ve özellikle menopozdan sonra gelen kanamalarda teşhis amacı ile kullanılan kürtaj işlemine ise probe küretaj denir. Küret  adı verilen özel geliştirilmiş alet ve aparatlarla rahimdeki iç dokuya müdahale edilerek temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Buradaki amaç; rahimde kanama oluşturan doku ile kalın hale gelmiş endometriumun alınarak temizleme işleminin gerçekleştirilmesidir.

Bu işlemler genel veya lokal anastezi altında uygulanır. Temizliği tam olarak steril şartlar sağlanarak spekulum uygulamasının ardından vajen antiseptik solüsyonlar kullanılarak temizlik yapılır.

Amaç, rahim içindeki kanamaya sebep olan dokunun ve kalınlaşmış endometriumun tamamını almaktır. Tenekulm ile serviks çekilerek uterus düz pozisyon halini alır ve Hegar bujileri ile dilatasyon sağlanır. Uygun bir küret ile uterusun ön duvarından başlanarak bütün duvarlar sırası ile kazınır. Uterus içi dokunun tümden temizlenerek alınması ile hem kesin tanı konulur hem de uterus içi doku tamamen temizlendiği için hastanın kanaması durur. Bu yönüyle probe küretajın tedavi edici özelliği de vardır.

Kürtaj – Probe Küretaj
Hegar buji

Yapılan müdahalenin ardından patolojiye gönderilen kürtaj dokusuyla endometrial hiperplazi, uterus kanseri, uterusta yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir

Kürtaj – Probe Küretaj
Kürtaj yapım işlemi

Kürtaj konusunda nelere dikkat edilmelidir?

  • Yapılacak olan kürtaj işlemi cerrahi müdahale gerektiren bir işlem olduğundan, uzman ve alanında tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Uygulama steril ortamda doktor tarafından yapıldığında riskler yok denecek kadar aza iner.
  • Yapılacak olan kürtaj bebek içinse, ultrasonda bebek büyüklüğü ve yerleşimi tam olarak belirlenir. Hastanın sağlık sorunları ile alakalı bilgiler alındıktan sonra hasta tam olarak bilgilendirilir. Psikolojik olarak hasta bu şekilde rahatlatılır.
  • Genel veya lokal anastezi olarak steril ve lokal uyuşma sağlanır.
  • Kürtaja girecek hastanın 4-5 saat gibi öncesinden aç ve susuz olması gerekir. Midenin boş olmasını sağlamak, mide bulantı ve kusmalarının önüne geçilerek kusmukların akciğere kaçmasını engellenir.
  • Tok olunan durumlarda da kürtaj yapılabilir. Lokal anestiz olarak yapılacak girişim, rahim ağzı bölgesi uyuşturularak yapılır. Bu yöntem ile genel anastezideki riskler alınmamış olur ve hasta daha fazla ağrı durumu yaşar.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu