Hamilelik - Gebelik

Kürtaj fiyatları 2017-2018

Kürtaj fiyatları 2017 – 2018

Kürtaj fiyatları açısından sağlık kuruluşunun markası, bilinirliği, uzmanların ünvanları, operasyon şekli (genel-lokal anestezi) olarak farklı fiyatlandırma periyotları bulunmaktadır.

Bu anlamda ise bazı hatalar kişinin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atarak yapılan gizli operasyonlardır. Genelde bu hatalar, istenmeyen gebelikte ve yasal kürtaj süresinin geçilmesi ile gizlice yapılan hijyenik olmayan ortamlarda gerçekleşir.

Fiyatlar operasyon başına 800 TL, 1000 TL, 1500 TL gibi rakam olarak sunulabilir ancak sizin bu alanda dikkat etmeniz gereken gebeliğin 10. haftasını geçmemiş olmasıdır. 10. haftayı geçmişse bilin ki hem siz hem de kürtajı yapacak olan kişi yasaları çiğneyerek suç işlemiş olur fiyat verilmesi ve operasyon tarihi verilmesi bile yasal değildir.

Türkiye’de kürtaj fiyatları

10. haftaya kadar kürtajlar hastanelerde yapılabilir ve yasal olarak bu durum kanunen yasalaştırılmış ve maddeler altına alınmıştır. Bu süre sonunda yapılan operasyonun ardından operasyonu yapan doktorun ve bebeğin alınmasına rıza gösteren annenin hapis cezası alması olasıdır. Bu duruma sebep olanlar ayrıca cezalandırılacağından kürtaj fiyatları almayınız.

10. hafta sonunda yapılacak olan küretaj, anne sağlığını tehlikeye sokacak veya bebeğin hayati tehlikeleri ile ciddi rahatsızlıklar sonrası gelecek nesillere engel teşkil etmesi durumunda doktorlar tarafından rapor edilerek bildirim yapılarak ameliyat gerçekleşir.

Evlilik dışı kürtaj fiyatları

Evlilik dışı kürtaj, evli olan birinin bekar birinden hamile kalması veya bekar birinin evli kişiden gebe kalması ile en fazla karşılaşılan durumdur. Yine bunlara istinaden 15 yaş, 16 yaş, 17, yaş gibi reşit olmayan kişilerin hamile kalması ile operasyonun gizli kalması veya bilinmemesi adına gizli kapaklı steril olmayan ortamlarda yapılmasına yöneltebilir. Reşit olmayan kişilerin kürtaj olması ve aile izni alınmadan gizli yapılması ayrıca suçtur. Veli izni gereklidir.

Normal kürtaj fiyatları 1000 TL, 1500 TL olarak seyrediyorken bu acizlik durumunda fiyatlar 3000 TL, 5000 TL gibi rakamlara çıkarak acizliğinizden faydalanılabilir hem riskli hem de yasal değildir.

Kürtaj 30 ile 40 dakika arası lokal anestezi veya genel anestezi olarak yapılan bir ameliyattır. Bu süre sonunda 10 gün devam eden kanamalar olabilir, ameliyat sonrasında eğer mide bulantısı yoksa 1-2 saat sonunda hafif yağsız yemekler yenilebilir.

Zararları ve tehlikeleri

Steril olmayan ortamlarda gizli kapaklı çocuk aldırma ameliyatı yaptırmaya kalkarsanız ileride kısırlık sorunu bile yaşabilirsiniz. Bunlar kanunen maddelendirirken ayrıca, hastane haricinde kürtaj yapılmaz. Kürtaj sağlık kuruluşlarında yazılı izinler alınarak aile veya anne baba izni ile yapılan ve rahim için önemli operasyonlardır.

Evlilik dışı çocuk aldıranlar veya aldırmak isteyenlerin yine tercihi hastaneler ve güvenli kişiler olmalıdır.

Eğer kürtajı hijyenik olmayan, uzman kişiler tarafından gizli kapaklı yaptırırsanız;

  • Süre gelen kanamalar,
  • İçeride parça kalması,
  • Rahim delinmesi veya ciddi tahrişler,
  • Enfeksiyon,
  • Rahim içi dokularda hasar,
  • Adet görememe,

gibi önemli rahatsızlıklar veya kısırlık gibi ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizden çok dikkat etmelisiniz.

Kürtaj için faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu