Faydalı Bilgiler

Küçük Mutfakları Kullanışlı Hale Getirmek İçin Öneriler

Küçük Mutfakları Kullanışlı Hale Getirmek İçin Öneriler

Küçük mutfaklar evlerde her zaman sorun teşkil etmektedirler. Mutfağı büyütme imkanı olmadığına göre küçük alanlarda başarılı dekorasyon önerileri uygulanarak mutfakların görünümünü daha ferah yapmak ve mutfağın her alanını kullanmak mümkündür.

Tavandan duvara başarılı küçük ayrıntılar dekorasyonunuzda şıklık ve kullanışlılık sağlayacaktır. Küçük mutfaklar için pratik çözümler uygulanırken dekorasyonda her şeyden önce açık renklerin kullanılması önerilmektedir. Açık renk ve beyaz alanı olduğundan daha ferah ve geniş gösterecektir. Beyaz başta olmak üzere kullanılan renklerin açık tonları, pudra tonları tercih edilmelidir.

Küçük Mutfakları Kullanışlı Hale Getirmek İçin Öneriler

Mutfak Kapıları Alanı Daraltmaktadır

Mutfak kapılarının kaldırılarak yerine sürgülü ya da dekoratif tasarımlı ipli kapıların kullanılması ile kapının açılması için gerekli olan alan kullanılır hale getirilebilmektedir. Aynı zamanda yeni tasarım sürgülü ya da ipli kapınız dekorasyonun tamamlayıcısı olacaktır.

 

Kapıyı kaldırmak istemiyorsanız içeriye doğru açılan kapıyı dışarı açılır hale getirebilirsiniz, kapının açılma yerini kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Sabit kapılar her koşulda alanı daraltmakta ve kullanımda zorluk oluşturmaktadır. Dekorasyonu yapılan küçük mutfak tasarımları örneklerinde kapı genellikle sürgülü ya da ipli-boncuklu modellerle yapılmaktadır.


Dolap Sayısını Artırmalı ve Duvarları Verimli Kullanmalı

Küçük mutfaklarda mümkün olan her alanda dar da olsa kapaklı dolap tasarımlarına yer verilmektedir. Burada buzdolabı üstü ve yanı da dahil olmak üzere kullanışlı dolap tasarımları bulunabilmektedir.

Dolap içlerinin fonksiyonel olması da kullanım konforunuzu artırmaya yarayacak bir yöntemdir. Amerikan mutfak tasarımları genellikle küçük tutulmaktadır. Küçük Amerikan mutfak modelleri tasarımında mutfak ve salonu ayıracak duvarın alanının kullanılabilir hale getirilmesi düşünülmüştür.

Tezgahın ince olması, oturma alanlarının masa altına girerek kullanılmadığı zamanlarda yer kaplamaması gibi küçük ayrıntılar küçük Amerikan mutfak tasarımlarında yer kazancı sağlayacaktır.

Tavan ve Duvarlara Dekoratif Ve Kullanışlı Raflar Uygulanmalıdır

Duvarlar üzerinde askılı raflar fonksiyonel kullanım alanı kazandırmakla birlikte tasarımda şıklık oluşturmaktadır. Beyaz renk ile hazırlanmış mutfağın duvarında ya da tavanında yer alacak raf tasarımlarında dilediğiniz renk kombinasyonları ile mutfağınızın dekorasyonuna renk kazandırabilirsiniz.

 

Modern ve şık görünümleri olan bu ince rafların açık olması kullanım kolaylığı ve dolap kapağı kalınlığından istifade sağlayacaktır. Farklı dekorasyon örnekleri bulunan dar ve küçük mutfak modelleri tasarlanırken alanın verimli kullanılması ön planda tutulmaktadır.

Aydınlatma İle Ferah ve Geniş Bir Görünüm Sağlanabilir

Küçük mutfakların duvarı, tavanı, beyaz eşya yanlarındaki ince alanları bile fonksiyonel tasarımlarla kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu işlemler mutfağın beyaz renk ile tasarlanmış olmasına rağmen olduğundan karanlık görünmesine sebebiyet verebilecektir.

Mutfağınızın olduğundan daha geniş ve ferah bir görünüme kavuşması için çalışırken aydınlatma faktörünü göz ardı etmeyiniz. Başarılı bir aydınlatma mutfağınızın geniş görünümüne ve kullanışlı aksesuarlarına destek verecek ve güzellik katacaktır.

Tavana tek ışık yerine birkaç yerde dekoratif şekilli yerleştirilmiş spot lambalarının kullanılması aydınlığı artıracaktır. Küçük mutfak dekorasyon fikirleri arasında dolap içlerinde ve tezgah üstünde de aydınlatma uygulaması yapılması kullanım konforunuzu artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu