Bebek ve Çocuk

Krup tedavisi soğuk buhar, krup öksürüğü, krup belirtileri

Bebeklerde krup hastalığı, bebekte larenjit neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Bebeğin krup olması veya larenjit olması çocukluk dönemlerinde sıkça görülen hastalıklardır. Larenjit olan bebeğin gıtlakla akciğere açılan hava yolu şişerek iltihaplanma yapar bebekte nefes alımı zorlaşır. Krup ve larenjit 6 ay üzerindeki bebek ve 3 yaş altı çıcuklarda daha fazla görülür. Tedavisi kolay olan bir hstalıktır.

Krup nasıl olur?

Krup rahatsızlığı zararlı bir mikrobun solunum kanallarındaki çoğalımı ile gırtlağa yerleşip iltihaplanma meydana getirmesi ile olur. Gıtlakta iltihap olduğundan doğal olarak şişer ve solunum yolu daralıp nefes alma güçlüğü başlar. Larenjitte ise ses telleri etkilenir.

Bebeklerde krup nasıl anlaşılır, bebeklerde larenjit belirtileri nelerdir?

 1. Bebeklerde krup öksürüğü hırıltılı şekilde olur.
 2. Burun akıntısı meydana gelir.
 3. Bebekte ses kısılması yaşanır.
 4. Bebeğin boğazlarında ağrı ve ateşlenme görülür.
 5. Nefes alma güçlüğü yaşanır.
 6. Bebek larenjitte gece daha ağırlaşabilir ve ağlayarak uyanmalar görülebilir.

Bebeklerde krup nasıl geçer, bebeklerde larenjit tedavisi nasıl yapılır?

Doktora giden bebeklere genelde nefes yolu şişliğini geçirmek için steroid içerikli ilaçlar verilir. Bu dönemlerde soğuk buhar tedavisi bebeği rahatlarak geçişi kolaylaştırır.

Doktordan onay alarak aşağıdaki tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz;

 • Emen bebek sütten kesilmez emzirmeye devam edilir. Antibiyotik tedavisi emzirilenlerde anne sütüdür.
 • Doğal tedaviler arasında en iyi bitkilerden biri zerdaçaldır. 1 bardak süt içine 1 çay kaşığı kadar zerdaçal koyularak kaynatılır. Karıştırıp bebeğe günde 2 sefer içirilir.
 • Yine bitkisel tedavi yöntemleri arasında zencefil çayı bulunur. 1 bardak suya bir miktar zencefil rendelenerek 10 dk kaynatılır. Süzülere 1-2 sefer günlük verilebilir.
 • Kimyon kullanabilirsiniz. Öksürük ve ağrı için 1 bardak suda 2 kaşık kimyon tohumu kaynatılarak bebeğin günlük aralıklarla içmesini sağlayın.
 • Bebeklerde okaliptüs yağı 9 ay altına tavsiye edilmez. Üzerindeki bebeklere zeytinyağı ile karıştırılarak göğüs, boğaz, sırt kısımlarına masaj olarak sürülebilir.

Ayrıca şu bilgilerde faydalı olabilir;

 1. Bebek eğer yaşından büyükse bitki çayları içirilerek doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bronşit ve larenjitlerde öksürük 1-2 hafta sürebilir. Sigara içilmemesi, bebeğin odasında soğuk buhar makinesi ile sürekli nem olmasına dikkat edilmelidir.
 2. Soğuk buhar tedavisi bu dönemlerde önemlidir. Bebekler tıkandığında bazen buzdolabının derin dondurucu kısmı ile nefes alması sağlanabilir. Genelde 1 haftalık ortalama ile seyreder.
 3. Krup için 1.5 yaş bebeklere antibiyotik tedavisi önerilebilir. Krup tedavisi yapılmadığında komlikasyonları görülebilir.
 4. Sık sık krup olan bebekler için çocuk alerji uzmanı doktoruna gidilir.
 5. Larenjit tedavilerinin kısa sürede geçmesi için soğuk buhar tedavisi sık sık yapılmalıdır.

Not: Bu yazıda anlatılan bilgiler doğrultusunda çocuğunuza ilaç vermeyin. Doktorunuzdan onay alarak bitkisel tedavi, tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bebekler için diğer yardımcı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu