Faydalı Bilgiler

Kötü Anıları Hafızadan Silmek Mümkün Müdür?

Kötü Anıları Hafızadan Silmek Mümkün Müdür?

 

Beynimiz ön ve ana bellekten oluşmaktadır. Önemli olmayan bilgiler ön bellekte kaydolmaktadır. Örneğin tek bir kez için gerekli olan adres gibi bilgiler ön elekte kayıt altına alınmaktadır. Önemli bilgiler ise ana bellekte yerini almaktadır. En son duyulan ya da edinilen bilgiler en önlerde, ilk öğrenilen bilgiler ise en alt kayıtlarda kalmaktadır. Hafıza silme yöntemleri bu noktada karşımıza çıkar. Bu şekilde hafıza katmanları düzenli şekilde oluşmaktadır. En üst katmanlarda depolanan bilgiler daha kolay şekilde hatırlanmaktadır.

Kötü Anıları Hafızadan Silmek Mümkün Müdür?

 

Acı Olaylar Beynimizde Uzun Süre Kalmakta

 

Travmatik olaylar sosyal hafızaya iz bırakarak kayıt olur. Yaşanan acı hatıralar ise hem sosyal hafızaya da hem de kalıcı hale gelen ana eleğe kaydolmaktadır. Beynimizde sol prefontal bölge psikolojik dünyanın da merkezi durumdadır. Acı hatıralar davranış tarzlarımızı ve psikolojik ruh hallerimizi de derinden etkilemektedir. Hafıza silme tedavisi günümüzde yapılmaktadır. Yaşanan travmatik olaylar panik atak, depresyon ya da diğer psikolojik sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda sosyal hafızaya kaydolan bilgiler zamanla ana belleğin katmanlarında unutulduğu halde zaman zaman hatırlanabilir.

 

Bilinçaltını Temizlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 


Anıların bilinçaltında sürekli olarak kalması sonucunda psikosomatik bozukluklar ve panik atak ortaya çıkmaktadır. Ana belleğe kayıt olan acı hatıralar zamanla unutulur ama sosyal hafızaya kayıt olmuşsa bilinçaltı dünyamıza da yerleşmiş olur. Olumsuz sosyal hafıza kayıtları sürekli bilinçli üzüntü haline ya da bilinçaltının yönetiminde olan davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Hafıza nasıl silinir araştırmaları devam etmektedir. Tıbbi olarak ön frontal lobda bulunan sosyal hafızaya silmek mümkün olabilirse travmatik hatıralar hatırlansa da acı ve üzüntü tabloları yaşanmayabilir.

 

Çeşitli Yöntemlerle Acı Hatıraları Silmek Mümkün

 

Acı hatıralar zamanla silinmemekte ancak acısız hale gelmektedir. Bilinçaltını temizlemek EFT, hipnoz, meditasyon, NLP gibi birçok yöntemle mümkün olmaktadır. Uzmanlar kuantum olumlama tekniklerinin daha etkili olduğunu belirtmektedir. Uzmanlar bilinçaltını temizlemede ise TMS adıyla bilinen manyetik simülasyon uygulaması olduğunu belirtmektedir. Yakın zamana hafıza silme ilacı çıkar mı bilinmiyor. Beynin sol ön bölgesine uygulanan TMS seansları sosyal hafızaları resetleyerek psikolojik olarak kişileri rahatsız etmemektedir.

 

Son Teknolojiler İle Uygulanan Yöntemler

 

TMS tedavisi somut bir tedavi olup manyetik aparatlar aracılığı ile direkt baş bölgesine uygulanmaktadır. Bu tedaviler beyne zarar vermemektedir. Travmalar sonrasında stres bozuklukları gibi rahatsızlıklar da bilinçaltı temizleme çalışmaları ile tedavi edilebilecektir. Zihinde oluşan anı saklanmakta ve ne kadar çok kurcalansa da o kadar çok zihinde kalmaktadır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre beyne gelen bilgiler spesifik bir bölgede saklanmaktadır. Hafıza silme ameliyatı da toplumuzca en çok araştırılanlar arasındadır.  Son araştırmalara göre her gün yeni bir anı eklenen beyinde birbiriyle derin bağlantılı anılar olduğu belirlendi. Nörolojik tarama teknolojisi hızla gelişmekte olup filmlerdeki olaylar gerçek olmaya yakınlaşmıştır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu