Diyet

Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori

Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori

Koşu bi hayli kalori yaktıran ama zorlu olması sebebiyle kilo vermek isteyenlerin çok fazla tercih ettiği bir egzersiz türüdür. Zaman zaman herkesin başlamaya niyetlendiği koşu özellikle bahar ve yaz aylarında dışarda yapılması uygun ve basittir. Bu makalemizde koşu yapmanın zayıflamaya etkisinden ve ne kadar kalori yaktığından söz edeceğiz.

Koşu Kaç Kalori Yaktırır?

Koşmanın kalori yakması kaç kilo olduğuna göre değişir. Lakin 1 saat koşmak hemen hemen 500-800 arası kalori yaktırır. 1 saat tempolu koşmak ise 800 kalori yakmanızı sağlar.

  1. 1 km koşmak: 60 kalori
  2. 2 km koşmak: 120 kalori
  3. 3 km koşmak: 180 kalori
  4. 4 km koşmak: 240 kalori
  5. 5 km koşmak: 300 kalori
  6. 6 km koşmak: 360 kalori
  7. 7 km koşmak: 420 kalori
  8. 8 km koşmak: 480 kalori
  9. 9 km koşma: 540 kalori
  10. 10 km koşma: 600 kalori yakacaktır.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Koşu yapmak herkes için eşit miktarda kalori yakmaya yardımcı olmaktadır demek yanlıştır. Koşu yaparak vereceğiniz kalori kilo ve koşma hızınıza göre değişmektedir. Misal verilecek olursa 60 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 240 kalori, 70 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 270 kalori, 80 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 320 kalori yakacaktır. Bu hesaptan yola çıkıldığında günde 1 saat koşmak bir haftada 1-2 kilo vermeye yol gösterecektır. Lakin koşuya başlarken aceleci olunmamalıdır. Kişi ilk kez 15 dakikalık koşularla başlayarak bu süreyi 1 saate kadar zaman içinde çıkartmalıdır. Bunun yanında vücut zaten alışkanlık kazanacağı için çok zorlanmayacak ve hamlanmayacaktır. Koşu yaparak bi hayli hızlı zayıflayabilir ve daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.”

Koşmak Kilo Verdirir Mi?

Koşu yapmak şüphesiz ki alınan kalori miktarına da dikkat etmek koşuluyla kilo vermenizi sağlar. Ortalama olarak 1 saat koşmak 500 ila 850 kalori yakmaya yardımcıdır fakat bu yine de birinin koşu hızı ve vücut metabolizmasına göre de değişiklik göstermektedir. Koşmak oldukça etkili bir egzersiz çeşidi olduğu için düzenli biçimde koşarak ve diyetinize sadık kalarak kısa bir sürede zayıflayabilirsiniz.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Diğer spor çeşitlerine kıyasla koşmak çok daha yüksek kalori yakmaya yardımcıdır. Bundan dolayı kilo vermek isteyen veya formonu korumak isteyen bireyler koşu yapabilirler. Lakin kilo vermenin tek başına kilo vermeyi sağlamadığı bilinmelidir. Bunun bunun yanında düzenli beslenme ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü tek başına koşu yaparak çok fazla kilolar veremez, kilo ve vücut kitle endeksine göre hemen hemen 5-10 kilo verirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki beslenmeye ve egzersiz yapmaya dikkat etmeden yalnızca koşmak kilo verirken sarkmalara da neden olmaktadır. Bundan dolayı koşu ile birlikte yapacağınız ağırlık antrenmanları aracılığıyla kilo verilmese bile vücudunuz sıkılaşır.”

Koşmak mı Yoksa Yürümek mi Daha Çok Yağ Yaktırır?

Yürümek vücuttaki yağı yakan en iyi egzersiz türüdür. Çünkü yürürken kalp atışı hafif yükselir ve bu da vücuttaki yağı yakmak için yetrlidir. Ayrıca yürümek eklemleri de zorlamadığı için sağlıklıdır. İlk bakıldığında yürümeye oranla koşmak daha çok kalori yaktırır gibi gelse de bu yanlış bir düşüncedir.  Yürümek daha fazla yağ yaktıran bir egzersizdir.

Düzenli Koşu Nasıl Yapılır?

Koşu yaparak kilo vermek isteyen bireyler düzenli ve uzun süreli koşular yapmalıdır. Şunu unutmamalısınız ki yapacağınız 10 dakia koşu sizi zayıflatmaz. Bundan dolayı mutlaka kilo vermek için günde en az 1 saat koşu yapmalı ve bunun 10 dakikası hafif tempolu, 40 dakikası normal tempolu ve son 10 dakikası ise maksimum tempodaki koşu şeklinde olmalıdır. Böylelikle takip edeceğiniz düzenli koşu aracılığıyla bi hayli hızlı biçimde kilo verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu