Faydalı Bilgiler

Koronavirüse Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Koronavirüse Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?
Koronavirüsten korunmak için sağlımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle de hijyen kuralları ve sosyal mesafe uyarılarını hayatımıza iyice oturtmamız bizim için çok önemli. Peki bu önlemler yeterli mi? Tabi ki hayır. Özellikle bu kuralların yanı sıra evde kaldığımız şu günlerde beslenmemize de çok dikkat etmek gerekiyor. Hareketli çalışma hayatından home office (evden) çalışmaya hayatına geçenlerde beslenme bozuklukları görmekteyiz. Kontrol altına alınmadığı takdirde obez olma gibi bir tehlike ile karşı karşıya kalabiliriz.

Koronavirüse Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Koronavirüse Karşı Beslenme Kuralları


Koronavirüs döneminde nasıl daha sağlıklı beslenebileceğimize maddeler halinde bakalım.
1) Özellikle Pazar ve manavlarda açıkta satılan ürünleri almamaya özen gösterelim. Bunların yerine marketlerde ambalaj içinde satılan meyve ve sebzelere yönelmek en doğru seçenek olacaktır. Ambalajlı ürünü eve getirdikten sonra mutlaka dezenfekte ettikten sonra kullanmaya başlayın.
2) Bu dönemde özellikle meyve tüketimini artırın. Hem vücudunuzda ki dolaşımı artıracaktır, hem de içinde bulunan vitamin ve lifler ile size canlılık katacaktır.
3) Gece yatmadan önce mutlaka yoğurt ve ceviz tüketin. Bu besinler vücudunuzun temizlenmesinde çok önemli rol oynamaktadır.
4) Evden çalışmak zorunda olduğumuzda genelde gece ayakta durup, sabah geç kalkmaktayız. Bu da normal öğün saatlerimizin kayması ve bazı öğünleri atlanması anlamına geliyor. Bu durumun yaşanmaması için günlük rutin saatimizde uyanıp çok sıkı bir kahvaltı yapmamız çok önemli. Normalde de kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinir. Çok sıkı ve sağlam kahvaltı yapmamız bizim direncimizi yükseltecektir.
5) Bol bol su tüketmemiz lazım. Bu aynı zamanda vücut ısımızı kontrol altında tutmak için iyi bir yöntemdir.
6) Evde fazla hareketsiz kalabileceğimiz için ara ara egzersiz hareketleri yapmamız bizi daha sağlıklı tutacaktır.
7) Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bunu açacak olursak; kızartma, cips gibi yiyecekler olarak adlandırabiliriz.
8) Can sıkıntısından dolayı çok fazla kahve içme isteği uyanabilir. Ama bunu aşırı kaçırarak yaparsak kafein krizine girme riski olabilir. Bundan dolayı günde 1 fincan kadar kahve içmek idealdir.
9) Vitamin hapları gibi enerji vereceğini inandığınız ürünlerden uzak durun. Yine de kullanmak zorunda hissediyorsanız doktorunuza danışıp öyle kullanın.
10) Her gün maden suyu içmeye özen gösterin. Bu sayede dolaşım sistemini rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu