Bebek ve Çocuk

Kolik bebek için fön makinesi sesi, kolik bebek susturma sesleri, uyutma yöntemleri

Kolik bebekleri susturmak ve uyutmak için elektrik süpürgesi, fön makinesi, saç kurutma makinesi sesi

Bebekler yüzünden teknolojide çığır açıyoruz diyebiliriz. Bebeği özellikle kolik bebekleri susturmak için veya uyutmak için müzik indirip dinletmek çözümdür. İşin bu kısmı bebeği sakinleştirir. Çamaşır makinesi ses, fön makinesi, saç kurutma makinesi ses, elektrik süpürgesi sesi indir ve dinle veya evde makinenin sesini açıp dinletmek kimin aklına gelebilir ki? Evet, böyle bir gerçek var. Bu makinelerin sesleri bebeği susturup uyutabiliyor. Araba sesi ile uyutanlar bile mevcut. Gecenin bir yarısı ağlayan bebeği alıp arabaya bindirerek motorun çıkardığı sesle uyuyan bebeklere bile şahit olduk.

Kolik bebekler evdeki makinelerin sesini seviyor

Burada hatırlatmakta fayda var; internetten kolik bebekler için müzikleri indirip dinleteceksiniz gerçek makinenin çalışırken çıkardığı ses kadar etkili olmayabilir. Makineler bebeğin dikkatini daha fazla çekiyor odak noktaları değişiyor.

Bebekler anne karnındayken uzun süreli içerideki o uğultulu sese alışıyor. Tıpkı arabadan gelen ses gibi sesler bebeğin huzurlu olmasına aynı zamanda sakinleşip uyumasına neden oluyor. Bu kesin bir sonuç değildir ancak çoğu kaynaklarda anne rahmindeki uğultulu ses benzeri seslerin bebeği etkilediği belirtilmektedir. Süpürge sesi, saç kurutma makinası ses bunlara örnektir.

Bebeğe ses dinletmenin faydaları

  1. Eğer anne karnındayken bebeğe sürekli dinlettiğiniz müzikler varsa aynı müzikler bebeği susturmakta fayda sağlayalabilir.
  2. Kolik bebeklerin bu elektrikli aletlerin sesleri ile daha kolay uyuması sağlanabilir veya sakinleşmesi, susması sağlanabiyor.
  3. Çıkan sesler bebeği stresten uzaklaştırıyor.
  4. Açık makineler bebeğin daha çok ilgisini çekerek sakin kalmalarına yarıyor
  5. Bu makinelerden çıkan seslere beyaz gürültüler denir.

Bu yazılanlar her bebekte etkili olmayabilir. Bebeğin neredeyse 9 aylık hayatı bunlara benzer sesler içerisinde geçtiğinden içerideki çalışan mekanizma seslerine benzer sesler o dönemi hatırlatıyor. Huzura kavuşmasının nedeni bu yüzdendir. Bebeğe bu sesleri alıştırmakta aslında bir sorundur. Sürekli tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Hani koliklerin kesin bir nedeni olsa çözüme gidilir ancak tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Not: Saç kurutma makinesi çok fazla elektrik harcar. Sürekli açık tutmak pahallıya mal olabilir. Müzik seslerini telefona indirip kaydedin masraf azalır.

Bebek için önemli diğer konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu