Tedaviler (Tıp)

Kök Hücre Tedavisi Nedir, Ne Değildir?

Kök Hücre Tedavisi Nedir, Ne Değildir?

Tıp alanındaki gelişmeler tedavide kök hücre kullanımını mümkün kılıyor. Hatta öyle ki kök hücre tedavisi son dönemlerde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak görülüyor. Üstelik kök hücre tedavisi yapan hastanelerin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Oldukça etkili olan bu tedaviye geçmeden önce kök hücrenin ne olduğuna kısaca bir göz atalım.

Kök Hücre Nedir?

Mitoz bölünme ile özelleşen, hücre tiplerine göre farklılık gösterebilen ve daha fazla kök hücre üretebilmek adına kendini yenileme kabiliyetine sahip olan ana hücre türlerine kök hücre denir.Yani kısaca açıklayacak olursak; yalnızca belirli doku hücrelerine dönüşen öncü doku hücreleridir.

Yetişkin bir bireyin tüm dokularında, mevcut dokunun bütünlüğünü sağlamak için bir miktar kök hücre bulunur. Bu hücrelerin görevi; hastalık, yaralanma ve buna benzer durumlarla oluşabilecek doku hasar ya da kaybını telafi etmek ve onarmaktır. Buna yaralanan parmağımızın iyileşmesini örnek olarak gösterebiliriz.

Daha önceki süreçlerde kök hücreler yalnızca kemik iliğinden alınırdı ve bu oldukça riskli bir yöntemdi. Kemik iliğine iğne batırılması, biyopsi yapılması, az miktarda elde edilmiş kök hücrelerin çoğaltılması düşünülünce ne kadar zorlu ve riskli bir süreç olduğu kolaylıkla fark ediliyor. Son dönemdeki gelişmeler sayesinde yağ doku içerindeki kök hücreyi ayırt edebiliyoruz. Liposuction ile hücrenin öldürülmeden alınıp, özel ayrıştırma yöntemleri sayesinde kök hücreleri ayırıyor ve tedavi için kullanıyoruz.

Kök hücre tedavisi nerelerde kullanılıyor, merak edenler için listeleme yöntemi ile açıklayalım.

 

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklarda kullanılıyor?

  • Lösemi, lenfoma ve buna benzer birçok kan hastalığının tedavisinde,
  • Parkinson hastalığının tedavisinde,
  • Karaciğer hastalıklarında,
  • Koroner hastalıklarda,
  • Otoimmün ve metabolik hastalıklarda,
  • Kronik enflamatuar hastalıklarda,
  • İlerlemiş kanser türlerinin tedavilerinde kullanılıyor.

Listedekilere ek olarak kök hücre tedavisi cilt gençleştirme ve saç alanında da kullanılıyor.

 

Kök Hücre Tedavisi İyileşme Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Kök hücre uygulamalarının yapısı gereği iyileşme epey hızlı gerçekleşiyor. Kök hücreler bu süreçte iyileşmeyi hızlandırıcı etki gösteriyorlar. Morarma daha az oluyor. Ayrıca vücuda giriş yapılan deliklerde dahi iz kalmıyor. Normal yaşantıya dönme süreleri ise uygulamanın yapıldığı bölgeye göre değişiyor. Örneğin iyileşme dönemi yüze yapılan uygulamada ortalama 5 gün sürerken vücudun başka bir bölgesinde daha kısa ya da uzun sürebiliyor.

Kök hücre tedavisinin fiyatları ise yapılan hastane/merkeze ve işlemi gerçekleştirecek hekime göre değişebildiği gibi, uygulamanın yapıldığı bölgeye göre de değişiklik gösterebiliyor.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tedavinin gerçekleştirileceği merkezin ve tedaviyi gerçekleştirecek olan hekimin güvenilirliği olacaktır. Güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz kişi ve kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen bu uygulamanın yaşam kalitenize ve daha da kötüsü sağlığınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini lütfen unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu