Güzellik

Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler

Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler

Kıymık Nasıl Çıkarılır? 

Demir tozu veya tahta parçalarının cilt altına girmesine kıymık batması denir. Çok can acıtan ve kesinlikle müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Çoğunlukla cımbız yardımıyla kıymık parçasının çıkarıldığı görülür. Lakin kimi durumlarda bu yöntem sonuç vermez. Cildin alt dokularına giren kıymık parçaları daha zor çıkarılır. Çıkarılmayıp deri altında bırakılırsa, iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durum ise daha fazla ağrı ve acı hissinin görülmesine yol açar. Kıymığın deri aracılığıyla daha kolay biçimde atılması veya basit bir şekilde çıkarılması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu makalemizde kıymık çıkarma yollarını bildireceğiz. Kıymık, cildin çok derininde ise veya büyük bir parçaysa sağlık personellerinden yardım almak gerekebilir.

Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler

İğne

Kıymık arada bir tamamen deriye gömülebilir, cımbızla tutulamaz ve deriden çıkarılamaz. Buna benzer durumlarda bir iğneden yardım alabilirsiniz. Öncelikle iğneyi kolonveya saf alkol tercih ederek sterilize edin. Daha sonra iğnenin sivri ucuyla kıymık parçasının üzerinde bulunan ölü deriyi kazıyın. Kıymığa ulaşana kadar bu işleme devam edilir. Lakin bu yöntem ağrı ve acı hissine yol açtığı için çok fazla tavsiye edilmez.

Cımbız

CImbızı kullanmadan önce saf alkol ile sterilize etmeniz gerekir. Kıymık parçasının dışarıda olan ucu cımbızla tutulur ve yavaşça çekilerek çıkarılır. Lakin kıymık tamamen derinin içindeyse cımbız kullanmak sonuç vermeyecektir.

Karbonat

Tamamen derinin içinde bulunan ufak kıymıkları çıkarmak için en etkili yöntem karbonat kullanmaktır. Bunun için karbonat ve suyu karıştırarak hamur kıvamında bir karışım elde etmek gerekir. Ardından bu karışım, kıymığın battığı alana sürülür. Bir bandaj yardımıyla sarıldıktan ardından birkaç saat beklemek gerekir. Bu yöntem cildin yumuşamasını sağlar. Böylelikle kıymık parçası çok daha kolay biçimde dışarı atılır.

Bant Yapıştırın

Öncelikle kıymık parçasının olduğu bölge, su ve sabun tercih ederek yıkanır. Kurulandıktan ardından üzerine yapışkan bir bant parçası yapıştırılır. Bir süre boyunca parmak uçlarıyla masaj yapılır. Yaklaşık 1 dakika kadar hafifçe bastırdıktan sonra bant bi hayli hızlıca çekilir. Bunun yanında kıymık, kolay biçimde deriden çıkacaktır.

Patates

Bir dilim çiğ patatesi kıymık parçasının üzerine denk gelecek biçimde yerleştirin. Daha sonra bu patates dilimini hafifçe bastırarak aşağı doğru kaydırın. Bu yöntem, ucu deri dışında olan kıymıklarda sonuç verecektir. Kıymığın dışarıda olan kısmı patatese takılarak cilt dışına çıkacaktır.

Tutkal

Kıymığın ucu dışarıda ise bir parça tutkal tercih ederek basit bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bunun için bölgeye biraz tutkal sürüp kuruyana kadar bekletmeniz gerekir. Daha sonra tutkalı soymanız yeterli olacaktır. Bunun yanında kıymık derinin dışına çıkacaktır.

Oksijen Suyu (Hidrojen Peroksit)

Oksijen suyu özellikle ayak ve ellerde bulunan kıymıkların çıkarılması için kullanılır. Bir pamuğa yeterince hidrojen peroksit damlatın ve kıymığın olduğu bölgeye sürün. Oksijenli suyun değdiği kısımlar hafifçe şişecektir. Kıymık parçası, bu şişmenin etkisiyle deri dışına yaklaşır. Ardından bir cımbız tercih ederek basit bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Kıymık Nasıl Çıkarılır? Evde Pratik Yöntemler

Yumurta

Bir çiğ yumurtayı kırarak kaseye boşaltın. Kullanacağınız kısmı kabuklar olacaktır. Kıymığın olduğu bölgenin üzerine yumurta kabuğu ile baskı yapın. Bunun yanında cildiniz daha kaygan bir hale gelir ve kıymık basit bir şekilde çıkarılabilir.

Epsom Tuzu

Bir yara bandının yapışkan olan yüzeyine epsom tuzu dökün. Ardından bu bandı kıymığın üzerine yerleştirin. Biraz beklettikten sonra yara bandını kaydırarak baskı yapın. Epsom tuzu kullanmak, cildin doğal biçimde aşınmasını ve kıymığın ucunun dışarı çıkmasını sağlar. Daha sonra cımbızla kıymık parçasını çıkarabilirsiniz.

Sirke

Bir pamuk parçasını beyaz sirke ıslatın ve kıymık parçasının üzerinde 30 dakika beklemede bırakın. Bunun yanında cildiniz yumuşar ve doğal biçimde aşınır. Ardından kıymığı basit bir şekilde dışarı çekebilirsiniz.

Bu metotların hangisi seçerseniz seçin, uygulama yapmadan önce kıymığın olduğu alanı su ve antiseptik sabun tercih ederek güzelce temizlemeniz gerekir. Aynı biçimde kıymık çıkarıldıktan ardından da bölgenin temizlenmesi oldukça önem taşır. Bunun yanında enfeksiyon riski önlenmiş olacaktır. Daha etkili bir temizlik yapmak ve daha bi hayli hızlı biçimde iyileşme görmek için, bölgenin üzerine biraz hidrojen peroksit uygulamanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu