Diyet

Kıyafetlerde oluşan ütü yanığını geçiren 7 farklı kesin çözüm

Kıyafetlerde bir araya gelen ütü yanığını geçiren 7 farklı kesin çözüm, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kıyafetlerde bir araya gelen ütü yanığını geçiren 7 farklı kesin çözüm ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kıyafetlerde bir araya gelen ütü yanığını geçiren 7 farklı kesin çözüm ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kıyafetlerde bir araya gelen ütü yanığını geçiren 7 farklı kesin çözüm

Giysilerin üzerindeki ütü yanığı bir anlık dalgınlıkla meydana gelir ve bi hayli can sıkıcı bir durumdur. Ütü yaparken kıyafetin üzerinde anlık unutulan ütü, giyside leke ve iz oluşmasına neden olmaktadır. Eğer böyle bir sorun karşı karşıya geldiysanız kıyafetinizi çöpe atmak yerine pratik birkaç yöntem ile kıyafetinizi eski haline getirebilirsiniz.

Giysinin çok yanmış olması durumunda evde uygulayacağınız hiçbir yöntem etkili olmayacaktır. Bu yöntemler giyside yaşanan basit ütü yanık lekeleri için geçerlidir.

Kıyafetlerde Oluşan Ütü Yanık Lekesini Çıkaran 7 Farklı Yöntem

Oksijenli su;

Ütü yanığı lekesini çıkarmanın en basit metotlarınden bir diğeride oksijenli sudur. Oksijenli su, bir çok lekeyi çıkarmak için kullanıldığı gibi ütü yanık izini yok etmek için de etkili bir metottur.

Öncelikle bir kasenin içerisine yarım bardak su ve yarım bardak oksijenli su ilave edin. Ardından iyice karıştırın ve bezi bu suyla ıslattıktan sonra ütü yanık lekesi bir araya gelen bölgeyi bu bez yardımıyla silin. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra kıyafetinizi çamaşır makinasında yıkayın ve yanık lekesinin kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Sirke;

Kıyafetin üzerine yaşanan ütü yanık izini geçiren bir diğer yöntem de sirkedir. Sirke, bu lekeyi çıkarmak için etkili bir metottur. Bir kasenin içerisine yarım bardak su ve 3 yemek kaşığı sirke ilave edin. Ardından sirkeli suya batırdığınız bez ile yanık lekesini silin. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yanık izinin kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Boraks;

Ütü yanık izini geçirmek için etkili yöntemlerden bir diğeride boraksdır. Yarım bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı boraks ilave edin ve karıştırın. Ardında ütü yanık lekesinin olduğu bölgeye dökün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra beyaz kalıp sabun ve soğuk su yardımıyla boraks döktüğünüz bölgeyi yıkayın. Yanık lekesinin yok olduğunu göreceksiniz.

Patates;

Patates kulağa biraz garip gelse de içindeki bol nişasta aracılığıyla lekeleri gideren en etkili yöntemlerden biridir. Bunun için patatesi dilimleyin ve ütü yanığı bir araya gelen bölgeyi dilimlediğiniz patates ile lekeyi ovun. Ütü yanığı geçene kadar birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Bir süre sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Tuzlu limon suyu;

Tuzlu limon suyu, leke çıkarmak için kurtarıcı yöntemlerden biridir. Limon asidik bir güce sahip olduğundan yanık lekesini çıkarır. Bunun için kıyafetinizdeki ütü yanık izinin üzerine biraz limon sıkın ve tuz ilave edin. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra giysinin o kısmını soğuk su ile yıkayın yahut makinaya atın. Ütü yanık izinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Çamaşır suyu;

Çamaşır suyu içindeki yoğun kimyasallar aracılığıyla en inatçı lekeleri bile çıkaran etkili bir metottur. Kıyafetinizdeki yanık olan lekenin üzerine biraz çamaşır suyu ilave edin ve biraz bekledikten sonra çamaşır makinasında yıkayın. Ütü yanık izinin kaybolduğunu göreceksiniz. Lakin ütü yanık lekesini bir araya gelen kıyafetiniz renkli yahut çamaşır suyundan zarar görecek bir kumaşı varsa bu yöntemi denememelisiniz.

Amonyak ve hidrojen peroksiti;

Ütü yanık lekesini çıkarmak için etkili yöntemlerden bir diğeride amonyak ve hidrojen peroksitidir. Bunun için ütü yanığı olan bölgenin üzerine biraz amonyak ve hidrojen peroksit ile birkaç damla ekleyerek 1-2 saat bilave edin. Bu süre içinde amonyak ve hidrojen peroksitin kurumasına izin vermeyin yani birkaç defa bu işlemi tekrarlayın. Ütü yanık lekesinin kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu