Hastalıklar

Kist Hidatik Nedir?

Kist Hidatik Nedir?

Kist Hidatik nedir? Kist hidatik veya hidatik kist denilmektedir. Ekinokkokoz denilen bir parazit bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın bir diğer adı da Ekinokok kisti olarak bilinmektedir.

Kist Hidatik Nedir? Hastalıklar

Ekinokok kisti en çok karaciğerde görülmektedir. Karaciğer dışında ise böbrek, dalak, akciğer ve karın içyapılar da seyrek ve çok olarak, beyin, kemik ve kalp dokusunda da bu hastalık görülebilmektedir. Fakat hastalığın en önemli yerleşim yeri karaciğerdir. Eğer ki söz konusu olan diğer yapılara kan dağılırsa kist oluşturabilmektedirler. Genellikle çok ince bir zara sahip ve içi sıvı dolu yapılardır.

Kist Hidatik gelişmekte olan ülkelerde ya da gelişmemiş ülkelerde daha sık görülmektedir. Hastalık köpek ya da kedide bulunan bir parazitin insana geçmesiyle oluşmaktadır. Ancak genel temizlik ve sağlık kurallarına uyulduğunda bulaşma sıklığı azalmaktadır.

Kist Hidatik Önemli Bir Hastalık Mıdır?

Kist Hidatik hastalığı çok önemli bir hastalıktır. Nedeni ise kistin zamanla büyüyen bir parazit hastalığı olmasıdır. Bu hastalık karaciğer içerisinde görüldüğünde çoğunlukla 3 veya 10cm arası büyüklükler gösterebilmektedir. Parazit zamanla büyür ve büyüdükçe çevre dokulara verdiği zarar da artmaktadır. Nadirde olsa kistte yırtılmalar söz konusu olabilir ve bunun sonucunda sıvı karın içine boşalabilir. Daha sonrasında ise uzun dönemde çok kist artık karın içerisinde oluşmaktadır. Aynı hasta bireyde kist karaciğerde görülebileceği gibi hem diğer dokularda hem de karaciğerde de görülebilmektedir.

 

Kist Hidatik İnsanlara Nasıl Bulaşmaktadır?

Kist ne kadar hayvanlar yoluyla bulaşsa da bunun dışında ki bulaşma yolu ise parazitin bulaştığı su veya gıda gibi maddelerin ağız yolu ile alınmasıyla parazit yumurtaları bağırsaklarda ortaya çıkarak çok hızlı bir şekilde karaciğere ulaşmaktadırlar.

Kist Hidatik İnsandan İnsana Bulaşmakta Mıdır?

Kist hidatik dediğimiz hastalık insandan insana bulaşmaktadır. Ve insanların gaitasında bulunmazlar. Fakat insanların çoğunun parazit yumurtasının bulaştığı besinlerin tüketilmesiyle diğer aile bireylerinin de bu hastalığa yakalanması mümkündür.

Kist Hidatik Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kist Hidatik tedavisinin tek yolu cerrahi işlemdir. Kistin büyüklüğü, sayısı, komplikasyonu ya da karaciğerde ki yerine göre cerrahi yöntemler değişebilmektedir. Bazı hastalarda laporoskopi ve iğne aspirasyonu yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir