Evlilik

Kıskançlık Mı? Güvensizlik Mi?

Kıskançlık Mı? Güvensizlik Mi?

İnsanların yaşadığı kıskançlıklar çeşit çeşittir. Bazısı eşini kıskanır, bazısı işyerinde arkadaşını kıskanır. İnsanoğlu için kıskançlık hiç iyi bir haslet değildir. İlk İnsan Adem’in oğulları Habil ve Kabil bile kıskançlık yüzünden kavga etmişler, Kabil Habil’i öldürmüştür.

Eşler arasında olan kıskançlıkların çoğunun; güvensizlikten olduğu sanılmaktadır. Bazı evliliklerde güvensizlik yüzünden kıskançlık olayları olsa da, çoğunlukla yaşanan saplantılı kıskançlıklar bir nevi hastalıktır.

İlk insandan itibaren kıskançlık insanların içinde besledikleri bir huydur. Bazı insanlar çok fazla içlerinde barındırdıkları gibi bazı insanlarda çok az bulunmaktadır. Kıskançlık nedir sorusunun cevabı, eşler arasında, arkadaşlar arasında, kardeşler arasında farklı farklı kıskançlıklar oluşur. Genel olarak kıskançlık; başkasının aşkının, evinin, arabasının olmamasını istemek, bu varlıkların hepsinin kendisinde toplanma isteğine denir.

Kötü bir duygu mudur kıskançlık bilinmez. Bazen çok kötü sonuçlar doğururken bazen de iyi sonuçları vardır. Bazı insanlar kendinden başkasında makam, mal, mutluluk olmasını istemezler. Bu kötü bir kıskançlıktır. Bazı insanlar da başkasında olan başarıyı kıskanırlar ve onlar hakkında iyi şeyler düşünerek, onlar gibi olmaya çalışırlar. Bu da iyi kıskançlıktır. Genelleme olarak bu tür kıskançlıklara gıpta denilir.

Kıskançlık Mı? Güvensizlik Mi?

Kıskanç Bir İnsan Neler Hisseder?

Kıskançlığın çoğu bir hastalıktır. Bazı insanlarda diğer insanların ayakkabı bağına kadar kıskanma zihniyeti vardır. Bu zihniyet tedavi olması gereken bir hastalıktır. Kıskançlık konusu sosyal hayatta, bilimde oldukça fazla anılmaktadır.  Tüm erkek kadın ilişkilerinde kıskançlık konuları genelde can sıkıcı konulardır.

İnsan doğasında kıskançlık çok az vardır. Bazı insanlarda çoğalmasının bazı insanlarda az olmasının sebeplerinden biri de budur. Kıskançlık çok fazla cinsiyet gözetmese de kadınlarda daha çok olduğu gözlemlenmektedir.

Kıskançlık Tedavisi

Kıskançlığın bir kısmı için tedaviye gerek yoktur. Evliliklerde bir kadın bir erkeği, bir erkek kadını zaten biraz kıskanması gerekir. Çocukluk çağında gelişen kardeşler arası kıskançlık problemleri de, kıskanan çocuk diğer çocuğa zarar vermediği müddetçe tedavi ihtiyacı yoktur.

 

Evliliklerde Kıskançlık

 

Kadınlar arasında veya erkeklerin eşleri üzerindeki duyguları arasında mutlaka kıskançlık bulunmaktadır. Bazı evliliklerde kıskançlık boşanmalara sebep olur mu sorusuna verilecek cevap oldukça kısadır. Türkiye’deki boşanma istatistiklerine bakılacak olursa %20 oranında boşanma, kıskançlık yüzünden gerçekleşmektedir. Kıskanılarak çok fazla daralan bir kadın, en sonunda evliliğini boşanmayla sonlandırmak ister.

Evliliklerde yaşanan kıskançlıklar genelde hem kıskananı hem de kıskanılan tarafı olumsuz etkiler ve içinden çıkılmaz bir duruma getirir. Eşler arası kıskançlıklar çok büyük boyutlara geldiğinde tedavi olunması gereken bir durumdur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu