Örgü

Kışın Sizi Isıtacak Örgü Şal Yapılışı

Kışın Sizi Isıtacak Örgü Şal Yapılışı

Kış aylarına yaklaştığımız bugünlerde iyice kendini belli eden soğuk havalar, şimdiden sert bir kış yaşayacağımızı haber verir gibi.

Kışın üşümemek için pratik bir çözüm arayanlar ve aniden ısınıp soğuyan ortamlarda yaşamaya mahkum oluyorsanız, yün bir şal size çok iyi gelecektir. İstediğiniz renklerden bir angora yün seçerek, birkaç ilmek atıp örmeye başlayabilirsiniz. Örgü şal yapımı herkesin kolayca yapabileceği ve boş vakti olanların en iyi şekilde değerlendireceği bir uğraştır. Herkesin sevineceği bir hediye olan şalı kendiniz örerek, sevdiğiniz insanları sevindirebilirsiniz.

Birbirinden farklı iplik çeşitleri olduğu için, kendi beğeninize en uygun iplikleri seçerek kolay bir şal örmek için ihtiyacınız olan malzemeleri belirleyerek, işe koyulabilirsiniz.

Örgü Şal Yapımı Malzemeleri

Öncelikle istediğiniz renklerde birkaç top yün satın almanız gerekir. Yün satın aldığınız yerde yünün kalınlığına en uygun olan şişte size verilecektir. Buna göre ;

  • Çeşitli renklerde ya da tek renk yün,
  • Şiş,
  • Mezura ya da metre

Mezura ile seçtiğiniz ipe göre ne kadar ilmek atacağınızı ölçmeniz gerekmektedir. Bu model için 38 cm olan bir genişlikte olana kadar ilmek atmanız uygun olacaktır.

Kışın Sizi Isıtacak Örgü Şal Yapılışı

Örgü Şal Yapılışı

İlmekleri attıktan sonra, en kolay örgü çeşitlerinden olan bir ters bir düz örmeye başlayabilirsiniz. Bu örgüler, ortalama 75 cm kadar uzana kadar devam etmelidir. Örgüleriniz bittiği zaman da, şalın üst kısmına kollar yaparak, şal bolero şeklinde bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için 40 cm ördükten sonra, arttırmaya başlayarak, kol boyu kadar arttırabilirsiniz.

Örgü Şalların Avantajları

Örgü şallar her zaman şık ve sıcak tutan aksesuarlardır. Ayrıca her kıyafet tarzı için de uyum sağlayabilirler.

Eğer örgü örmeyi biliyorsanız, birbirinden farklı modeller uygulayabilirsiniz ve ortaya çıkan ürünleri renk renk giyinebilirsiniz. İsterseniz lastik, isterseniz ajur örerek, farklı modeller ortaya çıkabilirsiniz.

Örgü şal kullanımı isterseniz kollu, isterseniz atkı şeklinde üretebileceğiniz modellerde yapılabildiği için, model seçeneği gerçekten de fazladır. Birbirinden şık örgü şal modelleri için örgü patronlarına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu