Diyet

Kış Aylarında Daha Çok Kilo Almanın Nedenleri

Kış Aylarında Daha Çok Kilo Almanın Nedenleri

Kış ayları yaz aylarına göre çok daha sakin geçer. Bunun nedeninin başında ise elbette ki havalar gelmektedir. Yazın canlı ve hareketli olmamızın yanında kışın çok daha rehavetli ve dingin oluruz. Kilo vermek için ise kışın çok uygundur. Kilo vermenin zamanı olmaz tabi ki lakin kış aylarında daha çok evlerimizde olduğumuz için kilo verebilir yaz aylarında da harika vücudumuz ile havaların tadını çıkartabiliriz.

Kış Aylarında Daha Çok Kilo Almanın Nedenleri

Kışın Kilo Da Alırız

Kış ayları aslında vücudumuzun çok daha kolay yağlanmasını ve kilo almasını sağlamaktadır. Bundan dolayı kış aylarında dikkatli olmanız ve aynen yazın olduğu gibi sık sık hareket etmeniz gerekmektedir. Uzmanlara göre kış aylarında kilo almamıza neden olan şey ise vücudumuzun doğal korunma mekanizması. Bu mekanizma kış aylarında devreye girerek daha çok yağlanmaya neden oluyor. Lakin yapılan bilinçli sporlar ve hareketler ile kışın kilo almak artık önüne geçilebilecek bir sorun. Kilo vermek için yapılması gereken en önemli şey hareket etmek olunca kilo almak da sorun olmaktan çıkıyor.


Dans Edebilir Ya Da Evde Aileyle Hareket Edebilirsiniz

Kışın bazı sporlar ile uğraşmak kolay değildir. Buna örnek olarak yüzmeyi söyleyebiliriz. Lakin evde spor yerine geçecek ve size kalori yaktırarak daha sağlıklı olmanızı sağlayacak bazı aktiviteler de yapabilirsiniz. Dışarıda spor yapmanın zor olduğu zamanlarda evde spor nasıl yapılır öğrenebilirsiniz ya da dans bile edebilirsiniz. Aynen bir spor gibi etkili olacak olan dans özellikle hareketli ise kilo vermeniz konusunda çok fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra aileniz ile beraber hareketli oyunlar oynayarak da bir aktivite gerçekleştirmiş ve dolayısı ile sporunuzu dolaylı yoldan yapmış olursunuz.

Kışın Neden Kilo Alınır?

Özellikle kiloları ile barışık olmayan pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur kışın neden kilo alınır? Aslında bunu biraz açıkladık. Biraz daha açık anlatmak gerekirse bu bizim doğamızda vardır. Vücudumuz sürekli olarak kendi ısısını sabit tutma ve koruma eğilimindedir. Soğuk havalarda fazla ısı kaybetmemek için metabolizmayı yavaşlatır. Ayrıca alınan besinlerden yakılandan fazla kalori alındığında da kalan enerji yağa dönüşür. Bundan dolayı da kış aylarında çok daha fazla kilo alırız.

Asla Pes Etmek Yok

Eğer diyete başladıysanız asla pes etmeyin bazen kilo alacaksınız çoğu zaman vereceksiniz. Gram gram da gitse kilo kilo da gitse pes etmemeyi öğrenmelisiniz. Kilo vermek beyinde başlayan bir durumdur. Siz beyninize ve benliğinize bunu inandırmalısınız. Unutmayın ki her kışın sonunda yaz mutlaka gelir. Sizin için kilo vermek kış ise yazın gelmemesi için hiçbir neden yok.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kışın kilo vermek için salatalarınıza yağ koymamaya çalışın. Bunun yanında lifli besinler ile beslenin. Hazır meyve suları yerine meyvelerin kendilerini tüketin. Et ile birlikte pişen ev yemeklerinize yağ eklemeyin. Mutlaka içtiğiniz suyun 2 lütre ve fazlası olduğuna emin olun ve her gün 8 saat uyuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu