Sağlık

Kış Ayları İle Birlikte Gelen Depresyona Dikkat

Kış Ayları İle Birlikte Gelen Depresyona Dikkat

Kış ayları içerisinde bulunduğumuz günlerde vücudumuz soğuk ile mücadele etmeye çalışırken ruhumuz da güneşin eksikliğinin getirdiği olumsuzluklarla mücadele etmeye çalışıyor.

Güneşin varlığı ve sıcaklığı günlük yaşamımızda daha canlı, aktif ve olumlu düşünce yapısını destekleyen bir ortam oluşturuyor. Mevsimsel depresyon nedir sorusunun kış ayları için olanını, güneşten yoksun olan ruhumuzun sürekli yorgunluk ve isteksizlik hissetmesi şeklinde cevaplayabiliriz.

Kış Yorgunluğu İle Mücadele

Kış yorgunluğu aslında kişisel ve özel bir durum değildir. Gün ışığına ve güneşe hasret kalan bedenimizin biyolojik saati kış aylarında olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle çalışma hayatı içerisinde olanlar, sabah karanlıkta iş yerine gidiyor, akşam karanlıkta evlerine dönüyorlar.

Gün içerisinde olan birkaç saatlik aydınlıktan mahrum kalan ve sürekli yapay ışıklar altında yaşamak zorunda kalan çalışanların kış yorgunluğunun depresyona dönüşmesi daha kolay oluyor. Kış yorgunluğu ile mücadele etmek ve bunun depresyon aşamasına ulaşmadan kış yorgunluğundan kurtulmak için mevsimsel depresyon tedavisi ile ilgili doktora başvurmak gerekebilir.

Kış Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle depresyon belirtilerinin başlangıcı gibi görünen kışa özel mevsimsel depresyon belirtileri öncelikle kişinin kendisini sürekli yorgun, uykusuz ve isteksiz hissetmesi ile başlar. Havanın sürekli kapalı ve karanlık olması, sisli ve yağışlı olması sosyal yaşantıyı da olumsuz etkilemektedir.

Sürekli uyumak isteyen, hazımsızlık problemi çeken, daha sık alınganlık yaşayan ve artık yaşamdan zevk almadığına inanan kişi bu durumu kış aylarında yaşıyor ise depresyondan önce kış yorgunluğunun varlığı düşünülmelidir.

Kış Depresyonunun Nedeni Nedir?

Kış depresyonunun tek sorumlusu olmasa da, kış aylarına özel mevsimsel depresyon nedenleri arasında karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun kış aylarının karanlığında daha fazla salgılanması söylenebilir.


Melatonin hormonu, kişiyi hareketsiz, mutsuz, yorgun ve uykulu bir hale getiriyor. Sürekli tatlı bir şeyler yeme ihtiyacı hissedilmesine sebep oluyor. Gözün ağ tabakası tarafından algılanan ışık ne kadar çoksa bu hormon o kadar az salgılanıyor ve kişi kendini mutlu hissediyor.

Kış Ayları İle Birlikte Gelen Depresyona Dikkat

Hayatınıza Küçük Dokunuşlar Yaparak Kendinizi Mutlu Edin

Kış depresyonunun önüne geçmek ve onunla mücadele edebilmek için kendi kendimize de bazı küçük değişiklikler yaparak günlük yaşantımızdan keyif alabilmemiz mümkündür.

  • Mümkün olduğunca ışık depolayarak işe başlamalısınız. Kış aylarının kısa süreli gün ışığından faydalanmak için perdelerinizi mutlaka açın ve mümkünse gün ışığında yürüyüş yapın. Işık alan vücudun depresyon belirtileri göstermesi azalacaktır.
  • Evinizde, iş yerinizdeki dekorasyonda, masanızda renklendirme yapın. Kendinize küçük renkli objeler alarak masanızı ve bulunduğunuz ortamı renklendirin. Ev dekorasyonunda renkli masa örtüleri ya da kırlentler kullanarak bulunduğunuz ortamın renklerini canlandırın.
  • İçinizi ısıtacak, size canlılık ve neşe verecek sıcak renklerden oluşan kıyafetler giyin. Turuncu, sarı, açık yeşil gibi canlı renkler size de canlılık verecektir.
  • Kendinize hobi edinmek için belki de en doğru zaman kış depresyonu belirtileri ortaya çıktığı zamandır. Örgü, boncuk işi, resim, puzzle gibi ilginize ve yeteneklerinize uygun olan hobilerden birine başlayarak kendinize zaman ayırın.

Kış Depresyonunu Hafife almayın

Kış depresyonu pek çok kişi tarafından hava karanlık ve soğuk, ondan canım bir şey yapmak istemiyor gibi düşünülerek ciddiye alınmamakta ve geçiştirilmeye çalışılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, depresyonun her türü insanın yaşam kalitesini düşüren, mutsuzluk ve huzursuzluk hissi veren ciddi rahatsızlıklardır. Kendiniz için yaptığınız küçük değişikliklere rağmen hala depresyon belirtileri peşiniz bırakmıyorsa mutlaka konunun uzmanı olan bir doktor ile iletişime geçmelisiniz.

Geçici ve kolayca tedavi edilebilen kış depresyonu ciddiye alınmazsa kalıcı olarak sizi olumsuz etkilemeye devam eden bir rahatsızlığa dönüşebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu