Sağlık

Kırmızı Kan Hücresi Arttıran Besinler Hangileridir?

Kırmızı Kan Hücresi Arttıran Besinler Hangileridir?

Alyuvar olarak da bilinen kırmızı kan hücreleri pek çok canlıda ulunmaktadır. Kana kırmızı rengini alyuvarlar vermektedir. Ayrıca hücreler arasındaki oksijen taşıma görevi de alyuvarlara aittir. Kırmızı kan hücrelerinin genel yapısı yanlardan basıktır. Bu şekli nedeniyle diğer hücrelerle etkileşime girmeleri söz konusu değildir.  Yandan basık olan alyuvarlar sayesinde oksijen taşıma görevini başarılı bir şekilde yerine getirirler.  Ancak çeşitli hastalıklara bağlı olarak alyuvarların sayısında azalmalar meydana gelebilir. Kırmızı kan hücresi alyuvarların sayısı arttırmak için tüketilmesi gereken besinler vardır. İşte kırmızı kan hücresi arttıran besinler;

Sığır Eti

Günlük 100 gram sığır eti mutlaka tüketilmelidir. Günlük demir ihtiyacının %10’luk kısmını 100 gram sığır etinde alabilirsiniz. Ancak sığır etinin doymuş yağ ve kolesterol içerdiği unutulmamalıdır.

İstiridye

İstiridye de günlük demir ihtiyacının %13’lük kısmını karşılayan çok faydalı bir besindir. Sadece 50 gram istiridye ile demir ihtiyacının %13’lük kısmını karşılama imkanına sahip olabilirsiniz.

Hayvansal Gıdalar

Demir hayvansal gıdaların pek çoğunda bulunmaktadır. Alyuvarların sayısın artmasında demirin çok önemli bir yeri vardır. Bu nedenle günlük demir ihtiyacının karşılanması önemlidir. Et, balık ve kümes hayvanları tüketimi sayesinde günlük demir ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılama imkanına sahip olabilirsiniz.

Kavun

Yaz aylarının hem lezzetli hem de serinletici meyvelerinden biri olan kavun B12 vitamini açısından zengindir. B12 vitamini açısından zengin olan kavun kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Üzüm Şarabı

Üzüm şarabı kan arttırır. Bu nedenle günde 1 kadeh üzüm şarabı içerek kansızlık sorununu ortadan kaldırabilir ve kırmızı kan hücrelerinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Süt Ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri B12 vitamini açısından zengin olduğundan dolayı alyuvar sayısını arttırmada çok önemli bir yere sahiptir. Kefir, peynir, yoğur ve süt tüketimi ihmal edilmemelidir.

Domates

Domatesin çekirdeği kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kansızlık sorunu yaşayanlar bol bol domates tüketmelidir. Domates tüketimi alyuvarların artmasını sağlar.

Ispanak

Ispanak herkesin bildiği üzere demir açısından çok zengin bir sebzedir. Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıspanak A, E ve K vitamini açısından zengindir. Ayrıca fosfor ve potasyum bakımından da çok zengin olan ıspanak alyuvarların artmasında önemli bir yere sahiptir.

Yulaf

Demir bakımından zenginliğiyle bilinen bir başka yiyecek ise yulaftır.  Yulaf selenyum, fosfor ve manganez bakımından zengin bir besin olması nedeniyle kırmızı kan hücresi miktarını arttırmada etkin bir rol oynar.

Kuru Üzüm

Herkesin severek tükettiği kuru üzüm kan yapıcı özelliğiyle dikkat çekmektedir.  Kuru üzümü sade olarak tüketebileceğiniz gibi gece ılık suda bekletip kahvaltıda hem üzümü hem de üzüm suyunu içebilirsiniz. Günde 10 tane kuru üzüm yemek son kırmızı kan hücrelerini arttırmak adına çok önemli bir yöntemdir.

 

Kırmızı Kan Hücresi Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kırmızı kan hücresi eksikliğinin belirtileri şu şekildedir:

  • Bir anda üşüme hissi gelmesi
  • Herhangi bir darbe veya çarpma durumu söz konusu olmadan vücutta morlukların meydana gelmesi
  • Sürekli olarak yorgun ve güçsüz hissetmek
  • Basit bir darbede dahi haftalarca iyileşmeyen izlerin meydana gelmesi

Tüm bu belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmeli ve gerekli tedavi yöntemine biran önce başlamalısınız. Kırmızı kan hücresi eksikliği olan kişiler doğal yollar sayesinde kan hücrelerini arttırma imkanına sahiptir. Yukarıda sayılan besinleri günlük demir ve vitamin ihtiyacını karşılayacak şekilde tükettiğinizde kısa zaman içerisinde kırmızı kan hücresi eksikliği probleminin ortadan kalktığını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir