GüzellikSağlık

Kimyasal Peeling Nedir Zararları Nelerdir?

Kimyasal Peeling Nedir Zararları Nelerdir?

Kimyasal peeling yılların getirmiş olduğu,  ciltte oluşan ölü tabakaların yok edilerek eski genç görünümüne kazanılması amacı ile yapılan işlemlerdir. Kimyasal olarak uygulanan bu metod için,  uzman ve profesyonel kişilerden destek alınması gerekmektedir. Kimyasal olarak uygulanması neden ile bilinçsiz kişiler tarafından yanlış uygulanması durumunda ciddi sağlık sorunlarının görülmesine neden olmaktadır. Birçok bu işlemi uygulayan kuruluşlar günümüzde oldukça yaygındır.

Bu işlem öncesi mutlaka iyi bir araştırma yapılmalı ve giden ya da uygulatan kişilerden de bilgi alınması gerekmektedir. Birçok kuruluş bu işlemi çok düşük fiyatlarda uygulamakta ve daha fazla müşteri kazanmak çabasındadırlar. Kişilerde buralardaki fiyat politikasına aldanarak,  o kuruluş hakkında araştırma yapmadan uygulattırmakta ve sonrasında ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Doğru uygulanması durumunda,  ciltte oluşan ölü tabakalardan,  lekelerden kurtulmaması mümkündür. Önemli olan konu,  doğru yerde ve işinin uzmanları tarafından sadece ticari amaç gütmeyen kişiler tarafından yapılmasıdır.

 Zararları;

 • Sürekli olarak güneş ışınlarına karşı maruz kalan kişilerde işlem sonrasında bir takım sorunlar meydana gelmektedir.
 • Hamile ve emziren bayanların yaptırmaması önerilmektedir.
 • Daha önce yüz gerdirme gibi işlem yaptırmış olan kişilerin yaptırmaması gerekmektedir.
 • Cildinde açık yarası olan kişilere zararlıdır.
 • Alerjik bulguları olan kişilerde zararları ortaya çıkmaktadır.
 • Hastalık sebebi ile Radyoterapi gören insanlar için zararlıdır.
 • Daha önce ameliyat geçirmiş hastaların uygulamaları zararlıdır.
 • Kimyasal peeling işlemini yaptırmadan önce durumumuzun uygun olup,  olmadığı hakkında işin uzmanı kişiler tarafından gerekli bilgiler alınmalıdır.
 • Özellikle çok sıcak yaz aylarında yaptırılmaması gerekmektedir. Uygulama yapan kuruluş tarafından farklı seans süreleri olabilmektedir. Özellikle bayanlar bu işlemi gerçekleştireceklerse,  1 hafta öncesinden hiç bir şekilde saç boyatmaması gerekmektedir.

Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

 • İşlem yapıldıktan sonra,  6 ay yoğun güneş ışınlarından kaçınılması gerekmektedir. İlk bir kaç gün duş alınmamalı,  daha sonra ile çok aşırı sıcak su ile duş alınmamalıdır. Güneşe çıkılacak ise,  şapka,  gözlük gibi koruyucu aksesuarlar mutlaka kullanılmalıdır.
 • İşin uzmanı kişiler tarafından bilinçli olarak uygulanmaması durumunda,  cildiniz eskisinden daha kötü duruma içerisindeki kimyasal maddeler sebebi ile gelebilir. Ve geri dönüşü imkansız sağlık sorunları meydana gelebilir.

Bir Yorum

 1. Doğal olmayan (kimyasal) peeling kullanımı artmış durumda ve sağlık bakanlığı sürekli uyarı yapıyor gerek peeling gerekse diğer sağlık ve güzellik ürünleri hakkında bu tür ürünler de sağlık bakanlığı onaysız üretim yapılmamalıdır ve ambalaj üzerinde sağlık bakanlığının onayını gösteren bir pul olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu