Sağlık

Kilo Vermenin 4 Kuralı

The Biggest Loser programının ünlü kişisel koçu Bob Harper, yazdığı Sıskalık Kuralları kitabı ile kilo vermek isteyenlere altın değerinde öğütler veriyor. Onun listelediği bu 20 kuralı göz önünde bulundurarak sizlere kilo vermeniz için 4 önemli kuralı listeledik…

KURAL 1:  Her öğünden önce bir büyük bardak su iç! Mazeret yok! Büyük bardak 500 ml’lik su şişelerine tekabül ediyor.

** Kilo verme sürecinde başarıya giden yolda en fazla hayati öneme sahip nokta bu.

**Su içmeyi öğün öncesi alışkanlık haline getirin.

**Sabah güne bir büyük bardak su ile başlayın.

**Bir sürahi suya limon, salatalık gibi vitaminler ekleyip karıştırıp buzdolabında bekletin. Böylece birşeyler atıştırmak için buzdolabını açtığınızda bu suyu göreceksiniz.

KURAL 2: Kalorileri içmeyin.

** Gazlı içecekler, meyve suları ve meyveli içecekler, latte, alkol,Smoothie’ler enerji içecekleri şekerli suyla doludur.

** Bu kutuları ağzınıza gördüğünüz an, bilin ki öğle yemeğinizin tamamından alacağınız kaloriyi hüpletmek üzeresiniz.

** Maden suyunu içine misket limonu ekleyerek içebilirsiniz.

**Yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Yapay tatlandırıcılar daha çok tatlı yeme isteğine neden olur.


Peki neden insan vücudu sıvı kalori tüketimine elverişli değil? Doygunluğa ulaştığımızda ya da ne zaman yemeğe son vermemiz gerektiği konusunda sıvı kalorilerde bunu algılamamız güçleşiyor. Bunun nedeni, insanoğlu içeceklerde bulunan karbonhidrat ve alkol bazlı kalorileri işlemden geçirecek fizyolojik yapıya sahip olmayabilir. Eski insanlar içecek olarak yalnızca anne sütü ve su ile besleniyordu. Bu durumda bol miktarda sıvı tükettiğinizde, insanoğlunun 200.000 yıllık tarihiyle savaşıyorsunuz. Ve kazanan taraf siz olmayacaksınız.

** Peki kahve? Yalnızca esspresso, Americano ya da sade Türk kahvesi için. Günde iki fincanla sınırlı tutun. Akşam beşten sonra kahve içmeyin.

KURAL 3: Her öğün protein tüket ya da aç ve huysuz kal.

** Protein, tüm güne yayılmış bir tokluk hissi yaratır. 100 kiloysanız, günlük protein ihtiyacınız en az 100 gr olmalıdır. Bunu 3 öğüne paylaştırırsanız bir sorun olmaz.

** Protein ailesinin kralı BALIK’tır. Balık yemeye başlamazsanız yeniden şişmanlayacaksınız.

KURAL 4: Rafine un ve tahıl tüketimini azalt.

 ** Beyaz ekmek tüketmiyor olmanız size sınırsızca çavdar ya da kepek ekmeği tüketme hakkı vermez. Özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız; pilav ve makarnanın her renginin tüketimini sınırlandırmalısınız. Bulgur da bu listeye giriyor. Karbonhidrat tüketecekseniz, bunun için kahvaltı ya da öğle yemeğini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu