Sağlık

Kilo Verirken Sarkmaları Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Fazla kilolarından kurtulmak için sağlıklı beslenmeye karar verenlerin kafasını en çok kurcalayan konulardan biri sarkma olup olmayacağı konusudur. Özellikle hızlı kilo verenlerin ortak sorunu olan sarkmalar, 30 ve üstü kilo veren kişilerde kilo fazlalığına bağlı olarak daha büyük bir probleme neden oluyor. Her ne kadar karın germe, vücut germe ameliyatları olsa da, ameliyata gerek kalmadan da kilo verirken sarkmaları önlemek mümkün. Bunun için sporu hayatınızın bir parçası yapmanız ve mutlaka size uygun bir ağırlık problemi uygulamalısınız. Tüm kaslarınızı aynı anda çalıştıran egzersiz olan yüzme, her kilodan insanın yapabileceği bir spor olduğundan, kilo fazlalığı çok fazla olan insanlara da yüzmeyi öneriyoruz.

Kilo verirken sarkmalardan korkuyorsanız, o zaman haftanın 4-5 günü spor yapmalısınız. Haftada 2 gün yüzme, 2 gün ağırlık çalışması ve her gün de en az 30 dakika yürüyüş yaparak sarkma olmadan kilo verebilirsiniz. Ancak hızlı kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa ve 100-110 kilonun üzerindeyseniz, ideal kilonuza dönmek için diyet yaparken sarkmaları önlemeniz biraz zor olacaktır. Ama spor ve ağırlık çalışması ile sarkmaları minimuma indirebilir, göze batmayacak bir seviyeye getirebilirsiniz. Aslına bakarsanız, sarkmalar kilo fazlalığı kadar büyük bir sorun değildir. Çünkü bugün artık 5000 TL gibi bir rakam harcayarak karın ve vücut germe operasyonları yaptırabilirsiniz. Önceliğiniz kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak olmalı. Bunu yaparken spor da yaparsanız, bu hedefinize hem daha hızlı hem de daha sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Kilo verirken sarkmaların oluşmasını engellemek istiyorsanız, vücudunuza kendisini toparlayacak yeterli süreyi vermelisiniz. Bunun yolu da beslenme uzmanı tarafından size özel hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programını uygulamaktır. Yavaş kilo verdiğinizde, kilo verme sürecini 1-1.5 yıllık bir süreye yaydığınızda, hem vücudunuz toparlanmak için yeterli süreye sahip olacak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. Kas kaybına neden olan diyetlerden uzak durun ve metabolizmanızı daha hızlı çalıştırmak için mutlaka bol su için ve spor yapın. Son olarak proteini yeterli miktarda almaya dikkat edin ve yağdan değil şekerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı