Diyet

Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Çağımızda fazla kilolarından şikayetçi olan bir çok insanla karşılaşmaktayız. Lakin hiç kilo alamayan yahut kilo alma hususunda sıkıntı çeken kişi saysı da azımsanamayacak kadar fazladır. Zayıflık sorununin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kalori hesaplamasının yapılamamasıdır. Kişi eğer besinlerden elde ettiği kalori miktarından daha fazlasını gündelik yaşamında kalori harcıyorsa kilo alamaması gayet doğal bir durumdur. İşte kilo alma hususunda siz değerli okurlarımız için derlediğimiz uzman tavsiyelerinden bazıları…

Nasıl Kilo Alınır, Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Şüphesiz ki günün en kıymetli öğünü kahvaltıdır. Özellikle kilo alma hususunda problem yaşayan bireylerin hiçbir biçimde bu öğünü atlamamaları gerekmektedir. Bu bireylerin eğer olanakları varsa daha erken bir saatte kahvaltı yapmaları ve birkaç saat sonra öğlen yemeği olarak bir öğün daha yemeleri gerekmektedir. Kilo almak isteyen bireyler için bu unsur büyük bir önem teşkil etmektedir.

Güne başlarken yapacağınız kahvaltı olabilecek olduğunca sağlam olmalıdır. Özellikle yüksek kalorili ve enerji kaynağı gıdaları tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesi, yulaf, muz, tereyağ ve çoğu kuru yemiş hem lezzet hem de kalori yönünden kahvaltınıza layık besinlerdir. Ayrıca çayın yerine ballı sütü tercih etmeli, tahin ve pekmez ikilisini sofradaki yerinden mahrum etmemelisiniz. Belirtilen bu gıdaların tamamı kilo aldırdığı gibi bir o kadarda sağlıklı yiyeceklerdir.

Ara Öğün de Bir Şeyler Yiyin

Ana öğünlerinizin yanına ara öğünler eklemekte kilo almanız yönünden son derece mühimdir. Ekleyeceğiniz ara öğünler, aşırı acıkmanızı önleyeceği gibi kilo almanıza da yol gösterecektır. Lakin bu yemeklerde tüketeceğiniz yiyecekler, enerji ve besin değerleri yönünden zengin olmalıdır. Kuru üzüm, ceviz, badem ve fıstık kalorisi yüksek bu yiyeceklere verilecek en doğru örnekler içindedır.

3 ana öğün ve 2 -3 ara öğün şeklinde oluşturacağınız bir beslenme programı kilo almanıza büyük katkı sağlayacaktır. Lakin bu beslenme programına bağlı kalmaya ve hiçbir biçimde öğün atlamamaya  önem göstermelisiniz. Ara yemeklerde hamburger ve pizza gibi size katkısı olmayan yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Bunların yerine kuru yemiş ve kuru meyve gibi enerji kaynağı gıdalar tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Besinlerin Kalorilerini Bilin

Ne kadar yüksek kalorili besinler tüketirseniz kilo almanızda o miktarda kolaylaşacaktır  Bu nedenle gıdaların kalori değerlerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Yüksek kalorili gıdaları bir araya getirerek kilo almanızı dahada kolaylaştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sütlacın yanına biraz badem veya kuru yemiş, pilavın yanına biraz et, makarnanın yanına biraz peynir yahut kıyma eklemeniz son derece lezzetli ve etkili olacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Kilo almak adına yiyeceğiniz fast food tarzı gıdalar vücudunuzda yağlanmaya ve çeşitli sağlık problemlerine yol açacaktır. Bu nedenle sağlıklı gıdalar tercih etmek, nizami bir biçimde kilo almanız yönünden mühim bir konudur.

Kilo alacağınızı düşünerek yiyeceğiniz şekerli, bol yağlı ve ambalajlı ürünler sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bisküvi, gofret, çikolata gibi atıştırmalıkların yanında kavurma ve kızartmaların tüketilmesi de yanlış bir tercih olacaktır. Bunların yerine sütlü tatlılar, tahin, pekmez veya kuru baklagiller gibi kalori değeri yüksek gıdaları tüketebilirsiniz. Ek olarak karbonhidrat yönünden zengin olan pilav, börek, makarna gibi gıdaları tüketerek kilo alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı Kilo Aldırır!

Zeytinyağı, kilo aldıran ve kalori yönünden yüksek oranlara sahip yağlar içinde bulunmaktadır. Aynı biçimde kuru yemişlerde kilo aldıran ve vitamin yönünden zengin gıdalardır. Kilo almak gibi bir isteğiniz varsa salatalarınıza bunları eklemeyi unutmamalısınız!

Karbonhidratlı Ve Proteinli Gıdalarla Beslenin

Kas dokusunun yağ dokusuna baskın gelmesi fakat ve fakat karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmekle olabilecekdür. Öğünlerinizde karbonhidrat, yağ ve protein üçlüsü barındıran besinler bulundurmalı ve tüketmeye gayret etmelisiniz.

Öğün Atlamayın

Kilo almak gibi bir gayeniz varsa öğün atlamamaveya özen göstermelisiniz. Düzenli bir beslenme programınız olmadığı takdirde kilo almayı unutabilirsiniz!

Fındık Ezmesi Yiyin

Kahvaltılarda tüketebileceğiniz kalori deposu besinlerden birisi de fındık ezmesidir. Gün içinde birkaç kaşık tüketebilir veya bir parça ekmek ile kombine ederek harika bir kalori bombasına sahip olabilirsiniz. Bilhassa fıstık ezmesi de aynı işlevi gören gıdalar içinde bulunmaktadır.

Yemeklerin Kalorilerini Artırın

Yemek hazırlarken üzerinde yapacağınız ufak değişikler ile besin değerlerini artırabilirsiniz. Omletinize bolca peynir atmak, sütlü tatlılarınızı çeşitli kuru yemişlerle süslemek, çorbalarınıza patates tarzı sebzeler eklemek yapabileceğiniz değişiklerden yalnızca birkaç tanesi…

Geç Saatlerde Bir Şeyler Yiyin

Herkesinde bildiği gibi akşam 8’den sonra tüketilen yiyecekler bi hayli hızlı bir biçimde kilo aldırıyor. Akşam 8’den sonra metabolizmamız yavaşladığından dolayı besinler yakılamıyor. Böylelikle kişi basit bir şekilde kilo alabiliyor. Eğer kilo almak istiyorsanız uykuya geçmeden önce bir öğün daha oluşturabilir veya akşam yemeklerini daha geç saatlerde yiyebilirsiniz.

Yemekten Önce Su İçmeyin

Su içmek, sizi tıkayarak iştahınızı kapatacaktır. Böyle bir durumda da kilo almanız için gereken miktarda yemek yiyemeyeceksiniz. Bu neden yemeklerden önce kesinlikle su içilmemelidir. Bunun bunun yanında gün içinde yeterli su almanız gereklidir. Bu da hemen hemen; 10-12 bardak kadardır. Gereğinden az yahut fazla su içmeyin.

Spor Yapın

Hareketsiz yaşam iştahınızıda kapar. Hafif egzersizlerden vücut geliştirme sporlarına kadar geniş bir alanı kapsayan sportif faaliyetlerde bulunmak kilo almanıza katkı sağlar. Bu faaliyetlerden birini 

Uygun Bir Diyetisyenden Yardım Alın

Tabir edilen bütün bu tavsiyelere uymadan önce uygun bir diyetisyene başvurarak hormon testi yaptırmanızda yarar var. Belkide kilo alamamanız sizin fiziki yapınız ile alakalıdir. Eğer durum böyleyse kesinlikle tedavi olmalı ve güvenilir bir diyetisyenden diyet programı talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu