Diyet

Kereviz Ne Zaman Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir

Kereviz Ne Zaman Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kereviz Ne Zaman Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kereviz Ne Zaman Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kereviz Ne Zaman Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir

Maydanozgiller familyasına mensup olan kereviz, sonbahar ve kış aylarında yetişir. Kerevizin kendisi kadar kereviz çorbası, kereviz salatası ve kereviz yemeği de bi hayli şifalıdır. Tam bir şifa deposu olan kereviz, A, B, C, D, E ve K vitaminleriyle birlikte kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum yönünden zengindir. Ayrıca kereviz bol miktarda; lif, folik asit ve tiamin içerir. Zengin besin içeriğine sahip olan kerevizi hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketerek sağlığa olan faydalarından faydalanabilirsiniz.

Kereviz Hangi Mevsimde Yetişir?

Maydanozgiller ailesine mensup olan kereviz hem sonbahar hem de kış mevsimine ait bir sebzedir. Sonbaharın Ekim aylarında hasat edilmeye başlanan kereviz Ocak ayının sonlarına kadar hasat işlemine devam edilir. Kereviz sonbahar ve kış aylarında piyasaya sürülerek market ve pazarlarda satışa çıkarılır.Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında tazecik kerevizi marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında bulacaksınızdır

Kereviz iki mevsimde de yetişen bir sebzedir. İlk olarak sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilir ve Kasım, Aralık, Ocak aylarında da hasada devam edilir. Kereviz sonbahar ve kış aylarında tezgahlarda yerini alır. Aslını söylemek gerekirse şimdilerde dört mevsim boyunca kerevizi tazgahlarda görmemiz olabilecekdür. Lakin her sebzeyi zamanında tüketmek daha doğru ve sağlıklı olduğundan kerevizi de sonbahar, kış aylarında tüketmek gerekir.

Kerevizin Sağlığa Muhteşem Faydaları

Hızlı Kilo Vermeyi Destekler

Kerevizin en bilinen özelliği sağlıklı kilo vermeyi sağlamasıdır. Zengin besin içeriğine sahip olan kereviz kalori yönünden bi hayli düşük bir sebzedir. Diyette olanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler diyet listelerinde bol bol kerevize yer verirler. Kereviz çiğ olarak yenildiği gibi kereviz salatası ve kereviz yemeği olarak da tüketilebilir.

Cinsel Sağlığa Faydalıdır

Kereviz içerdiği vitaminler, selenyum ve antioksidanlar aracılığıyla cinsel sağlığı da olumlu etkiler. Sperm sayısını ve doğurganlığı arttırmaya kolaylık sağlayan kereviz, kısırlığı da tedavi etmektedir. Aynı zamanda kerevizin içinde bulunan maddeler kadın ve erkekte cinsel arzuyu da arttırmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kereviz idrar söktürücü detaya sahiptir. Bu özelliğiyle birlikte vücuttaki ürik asidin de kaybolmasını sağlar. Böylelikle böbrek problemleri, sistit gibi şikayetlere biçare olur. Ayrıca kadınlarda yaygın olan idrar yolu enfeksiyonlarını da engellemektedir.

Kanser Hastalığını Önler

Kereviz, günümüzün veba hastalığı olan kanser hastalığını engellemeye yardımcı olmaktadır. Kerevizin içinde luteolin adı verilen flavonoid maddesi mevcuttur. Lutoelin maddesi, vücutta knser hücrelerinin oluşmasını önüne geçer. Kanser hastalığı riskini en aza indirmesinin nedenlerinden bir diğeride kerevizin kuvvetli antioksidanlara yer vermesidir.

İltihap Sökücüdür

Yüksek antioksidana içeriğine sahip olan kereviz, iltihap azaltıcı güce sahiptir. Kereviz; artrit, gut gibi eklem iltihaplarının, iltihabını azaltmak için en yararlı sebzeler içindedır

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini deposu olan kereviz, bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar. Astım, bronşit gibi üst solunum hastalıklarının iltihabını azaltır. Ayrıca kereviz flavonoid adı verilen antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar aracılığıyla vücuttaki serbest radikallerle savaşarak bağışıklığı kuvvetlendirir.

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalara göre kereviz, phyhalide isimli bileşen içerdiğinden dolayı kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kereviz, yüksek kolesterolü de düşürmektedir.

Sindirim Sistemini Kolaylaştırır

Kereviz içerdiği yüksek miktarda lif düzeysi aracılığıyla sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kabızlık şikayeti olanlar kereviz tüketerek bu poblemlerindan kurtulabilirler. Lakin kereviz yerken de aşırıya kaçılmamalıdır, aksi taktirde lifli bir besin olduğundan bu sefer ishale neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu