Faydalı Bilgiler

Kendi İşini Kurmak İsteyenler için Öneriler

Kendi İşini Kurmak İsteyenler için Öneriler

Kendi işinizi kurmak, kendi paranız için mücadele etmek istiyorsanız, doğru ve yerinde adımlar atmak, bu işten kazançlı çıkmak için ciddi bir çalışma yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. Çünkü yapılan işin seçiminden piyasada bu işe olan talep durumuna ve sizin yaptığınız masrafların sıfırlanarak kar elde etmenizi sağlayana kadar zorlu bir süreç yaşamanız mümkündür. Bu nedenle iş seçimi ve ipuçları konusunda bazı öneriler alabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyenler için Öneriler

Popüler İşlere Yönelin

Teknolojik açıdan farklılık getiren işler genelde popüler olma potansiyeli taşır. Popüler işler de kendi işini kurmak isteyenler için iyi bir başlangıçtır. Örneğin 5D sinema piyasası oldukça hareketlidir. Gereken teknik malzemeleri temin etmeniz ve iyi bir ortamda bu işi yapmanız halinde yaklaşık 15 bin lira aylık getirisi olduğu bilinmektedir. Alışveriş merkezleri, festivaller, yaya akışının çok fazla olduğu yerler en ideal yerlerdendir.

Genel İhtiyaç Olan İşlere Bakın

Bazı işler vardır ki herkesin ortak sıkıntısına çözüm getirmek üzere kurulmuştur. Örneğin fatura ödeme merkezleri hem fatura ödeme işlemi yapılan hem de birçok ürünün satıldığı yerlerdir. Aynı anda birçok fazla işi barındıran kapsamlı bir iş yeri açabilirsiniz. Fatura tahsilât sistemlerinin ülke içi ve dışında yüksek talep gösterilen bir iştir.

Sağlıklı Yaşam Pazarı Çok Büyük

Eğer zayıflama ve beslenme konularına meraklıysanız, bu alanda ciddi bir hareketlilik olduğunu belirtmek gerek.  Önemli kaynaklara göre bu alan son yılların en hızlı büyüyen pazarı niteliğini de taşıyor. Bu nedenle bu konuda bir iş yapabilirsiniz.

Hedef Belirleyin ve Planlı Davranın

Başarılı olabileceğiniz bir alanı seçtikten sonra kendi işini kurmak isteyenler için ikinci adım olarak hedef belirlemek ve planlı hareket etmektir. Bir hedef belirlemezseniz, baştan kaybetmiş olursuz ki mucize olmazda birkaç ay içerisinde işiniz sonlanacaktır. Başlangıçta gereken harcamaları, gelir gider dengesini, büyüme hedefini vs. her şeyi detaylı şekilde düşünün.

Kriz Noktalarına Hazır Olun

Kendi işinize başlarken başka bir iş yerinde çalışırken aldığınız sorumluluklardan daha fazlasını alacağınızı ve riskin daha fazla olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle kendinizi kriz durumlarında da ayakta kalacak şekilde hazırlamanız önemle tavsiye edilir. Yani gelirde sıkıntı olduğunda alternatif B planı sizi kurtarabilmeli, işe devam etmenizi sağlayabilmelidir. Bu açıdan tek bir gelir kaynağına bağlı kalmadan farklı işleri bir arada yapmanız önerilir.

Hedeflerinizi Yavaş Yavaş Gerçekleştirin

İlk defa kendi işinizi yapıyorsanız ve sektörde büyüme hedefiniz varsa hızlı adım atmamanız, kendinizi olabildiğince garanti altına almanız tavsiye edilir. Yeni iş kurarken yaşanan sorunlar içinde en sık görülenlerden biri hızlı karar vermek ve birden büyümeye çalışmaktır. Ticarette aniden çok fazla kazanç sağlamak çok riskli durumlarda mümkündür. Bu riski karşılayacak bir potansiyeliniz varsa, yani kaybetseniz de bu sizi çok etkilemeyecekse birden büyüme kararı size bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu