Ana sayfa » Sağlık » Kemiklerin çıtlaması nedenleri, dirsek, diz, el ve ayak bilekleri neden çıtlar

Kemiklerin çıtlaması nedenleri, dirsek, diz, el ve ayak bilekleri neden çıtlar

Kemiklerden ses gelmesi, eklemlerden ses çıkması, çıt sesi neden çıkar?

Bu hemen herkesin başına gelen bir durumdur ve sıklıklar eklem yerlerinde ilk hareketlerde kemiklerden ses gelir çıt diye duyulur. Ayaklarda, dizde, boyunda, kürek kemiklerinde, omuz arkalarında, el ve ayak bileklerinde, ensede, omuzlarda ve dirsekte bu çıt sesini duyarız. Eklem yerileri çıtırdatılarakta alışkanlık haline getirenlerde rahatlama hissi yaratır.

Eklemlerde çıt sesi neden olur, kemiklerde çıtlama sebepleri

Eklemlerde sinovyal isimli sıvı olarak bilinen gaz kapsülleri bulunur. Eklem yerlerindeki kayganlığı sağlamak adına azot, oksijen ve karbondioksit gaz kapsülleri görev yapar. Bu gaz birden boşaldığında çıt diye bir kemik sesi duyulur. Oturan birinin yerinde kalktığında ilk adımı atarken dizinden çıt diye ses gelmesi veya büyük kolu doğrulttuğunuzda duyduğunuz çıtlama sesi bu şekilde oluşur.

Eklemlerdeki çıtlama ve kemiklerdeki çıt sesi hastalık mı?

Boyun, bilekler ve dizlerdeki çıtlama sesi romatizma ile çoğu kişi tarafıdan ilişkilendirilir. Tendonların dışa ve içe kareket etmesiyle oynak eklemlerden bu ses gelebilir. Alışkanlık olan kişiler çıtlamayı kendileri gerçekleştirerek rahatlatır.  Bu bölgelerde haretin gerçekleşmesini sağlayan ligamentler, boyunda hareket yaptıkları noktada gevşeyerek kayabilir ve boyundan çıt sesi gelir. Sık görülmez ancak boyun fıtığı veya felç gibi riskler olabileceğinden alışkanlık haline getirmemekte fayda var.

Yine bazı hastalıklar örneğin; Osteoporoz ve artrit yüzünden oluşan lezyonlar çıtlamaya neden olabilir. Yine eklemlerde iltihaplanma olan artrit isimli sorun yaşanabilir.
Eklemlerde romatizmalar yüzünden çıtlama olduğunu bazı bilim insanları reddediyor.

Dizlerden gelen çıtlama gibi kemik seslerinin sıkça görülme yaşı ileri yaşlardır. Bu sesler 35 yaş altı kişilerde meydana geliyorsa dizlerde kireçlenme sorunu yüzünden olabilir.

Çıt sesi tehlikeli mi, çıtlama sesleri zararlı mı?

Eğer bu çıtlama sesleri bebeklerde veya çocuklarda meydana geliyorsa ortopedi doktoruna gidilerek gösterilmelidir. Çıtırdamalar şişme ve ağrılar yapmadığı sürece zarar vermez ancak sesi sizi düşündürüyor olabilir. Kıtlatma gibi kendi kendinize alışkanlık edindiyseniz yapmayın. Rahatlatmak yerine aslında zarar veriyorsunuz.

Eklem yerleri çıtırdatma alışkanlığı nasıl giderilir, ne yapılır, ne iyi gelir?

Basit egzersizler yaparak bu durumu hem önleyebilir hem de eklemleri rahatlatabilirsiniz.

Boyun egzersizleri;

  1. Bir yere oturun ve kafanızı öne doğru eğerken elleri alına koyarak öne gelmesine engel olun.
  2. Eller boyna koyularak başınızı geri itin ve ellerinizle engel olun.
  3. 3’er saniye bekleterek başınızı sağa ve sola yaslayın.
  4. Başınızı zorlamadan öne eğin çeneyi boyun altına ileri noktalara doğru değidirmeye çalışın. Yavaşça kafanızı yukarı kalkdırın.
  5. Başınızla çember çizin, ilk saat yönünde sonra tersi istikamette.
  6. Omuzları sabitleyin ve kulağınızı omzunuza yaslayın. Sağ ve sol tarafa uygulayın.

Eklem yerlerini güçlendirmek için;

  • Sandalyeye oturun, tek ayak yerde diğer ayak havaya kaldırın ve ayağı kendinize doğru çekin. Ayak ileri bakmalı ve havada olmalı. Kendinize öekin 10 sefer yapın sonra diğer bacağa geçin.
  • Yere yüzü koyu yatın ve dizleri kırıp düzeltin. Ayak ucu yere değmesin 5 santim yerle mesafe kalacak şekilde yapın.
  • Ayakta durun ayakları kafif açın, tek ayak normal dururken diğerinin parmak ucunu yere koyun bilek yukarıda çember çeklinde saat ve tersi istikamette çevirin. Sonra diğer ayağa geçin.
  • Diz kırma, el dirsekleri ve bileklerinde hareket sağlayan tüm hareketleri günlük düzenli olarak yapın.
] }
Henüz Yorum Yok