Hastalıklar

Kemik Erimesinden Nasıl Kurtuluruz?

Tıp alanında osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi hastalığı, kemiğin yapısını bozarak kırılganlığını artırmaktadır.
Kemikler iskelet sistemini oluşturan ve içeriğinde yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Kemiklerimiz canlı yapılardan oluşur ve sürekli olarak bir değişim içindedir. Doğduğumuz andan itibaren kemiklerimiz sürekli gelişim halindedir. 20 yaşına kadar bu gelişim artarak, hızlı bir şekilde devam eder. 20 yaşından sonra ise artık bu yavaşlama azalarak devam eder ve belli bir yaştan sonra ise kemiklerimiz arasında boşluklar oluşmaya başlar. Bu da kemik erimesi ile birlikte kırılmalara yol açar. Ayrıca kemik erimesi ile birlikte kamburlaşma, bacaklarda çarpıklık, omurgalarda bozulma gibi birçok soruna da yol açmaktadır. Peki kemik erimesinden nasıl kurtuluruz? Neler yemeliyiz?

Kemik Erimesinden Nasıl Kurtuluruz?

Kemik Erimesini Önlemek İçin Gıda Önerileri

Dengeli ve doğru beslenerek bu hastalığın önüne geçebiliriz. Özellikle kalsiyum açısından zengin besinler oldukça sağlığa faydalıdır. Bundan dolayı osteoporozdan yani diğer adıyla kemik erimesinden kurtulmanın en iyi yolu süt ve sütten yapılmış diğer ürünlerdir. Tabi sadece bunlarla sınırlı kalmamak gerekir. Şimdi biraz daha detaya inelim.
Kayısı, içerdiği yüksek oranda kalsiyum ile kemikleri oldukça güçlendirmektedir. Ayrıca soğan ve sarımsak da kemik erimesini önlemek için çok iyi besinlerdir. Yeşillikler hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ama içlerinden biri var ki kemik erimesini önlemek için bire birdir. Bu kahramanımız maruldur. İçerisinde sütte bulunandan bile fazla kalsiyum içermektedir. Kuruyemişler de bu savaşta önemli askerler arasında yer alır. Bunların yanına balık, badem, ıspanak ve brokoliyi de ekleyebiliriz.

Kemik Erimesinden Nasıl Kurtuluruz?

Kemik Erimesini Önlemek İçin Diğer Yollar

Doğru beslenme, kemik erimesini ortadan kaldırmak için tek başına yeterli kalmamaktadır. Bunun haricinde sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Ayrıca sabah kalktığımızda güneş alan bir yere geçip, yaklaşık yarım saat vücudumuza güneş girmesini sağlayabiliriz. Böylece güneşte bulunan D vitamininden doğruca faydalanmış oluruz. Sürekli hareket halinde olmamız ve egzersiz yapma, kemik erimesinin en büyük düşmanıdır. Şimdi vereceğim son tavsiyeyi yapmak biraz zor olabilir ama bu da gerekli; çay ve kahveden uzak durun. Bunları yaptığınız takdirde kemik erimesinden rahatlıkla kurtulmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu