Psikoloji

Kekemelik Nasıl Geçer?

Kekemelik Nasıl Geçer?

Bazı insanlarda, konuşma esnasında takılma ya da duraksama görülür. Bu duruma genel olarak verilen isim kekemeliktir. Genellikle 2-7 yaş arasında ortaya çıkmaya başlayan kekemelik, ergenlik döneminden sonra da devam ediyorsa, ömür boyu süreklilik göstermesi muhtemeldir.

Kekemelik Nasıl Geçer?

Kekemeliğin Belirtileri

  • Kelime, ses ya da hece tekrarı ve ses uzatmaları varsa,
  • Yüz ve vücut hareketleri abartılıysa,
  • Nefes almada düzensizlik ve konuşurken nefes almaya çalışma durumları görülüyorsa,
  • Konuşmaktan kaçma, konuşma esnasında konu değiştirme ya da konuşmaktan vazgeçme gibi durumlar mevcutsa kekemelik görülebilir.

Kekemeliği Geçirme Yöntemleri

Kekemeliğe dair bu zamana kadar bulunmuş en etkili yöntem ‘Shaping Tekniği’dir. C. Van Riper’ın geliştirdiği bu yöntem, akıcılık bozukluğunu kontrol altına alıyor ve ilk hece takılmalarından tamamen kurtarabiliyor. Uzun bir süreç olduğu için motive olmuş bir şekilde eğitimlere başlanması tavsiye edilir. Fakat şu bilinmelidir ki, dünyada henüz kekemeliği ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi yoktur.

Yoga ve meditasyon bireyi rahatlatır ve iç huzura götürür. Bu yöntemleri deneyimledikten sonra akıcı konuşma sağlanabilir. Fakat küçük bir heyecanlanma sonrasında ne yazık ki yine kekeleme sorununun ortaya çıkabilme ihtimali vardır.

Hipnoz süreçleri ise belli zaman aralığından sonra etkisini yitirmektedir.

Kekemelik kısa bir zamanda çözülebilecek bir sorun değildir. Bu sorunu çözümlemek ise tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Tavsiye edilen yöntemler çaba ve sabır içerisinde uygulanırsa kalıcı başarı sağlanabilir.

Kekemelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Konuşma bozukluğu olan kekemeliğe dair neredeyse herkesin bir bilgisi vardır. Ancak bu bilgiler ne kadar doğru? İşte doğru bilinen yanlışlar:

Kekemelik psikolojik nedenlerden kaynaklanır: Kekemeliğin doğrudan nedeni asla psikolojik değildir. Evet, psikolojik bazı durumlar, kekeme sorunu yaşan bireylerin konuşmasına etki eder. Fakat hiçkimse bir şeyden korku duyduğu ya da üzüldüğü için kekemelikle karşılaşmaz.

Kekemelik genetiktir: Aile içerisinde ya da yakın akrabalarında kekemelik sorunu yaşayan bireylerin bu durum ile karşılama yüzdesi 40-60 arasındadır. Ancak yakın çevresinde kekeme olmayan bireyler de bu sorunu yaşayabilir. Yani, kekemelik sadece genetik bir durum değildir.

Kekemeliğin tedavisi bulunmamaktadır: Günümüzde kekemeliğe dair birçok tedavi yöntemi görülmektedir. Zaten düzelmez, tedavisi yok gibi düşünceler yanlış düşüncelerdir ve bu sorunu yaşayan insanları kötü etkileyerek özgüvenlerini azaltır. Kekemelik durumunda hemen doktora danışmak gerekir.

Kekemeliğin tedavisi ilaçtır: Yukarıda da belirttiğimiz gibi kekemeliğe çözüm olabilecek ilaç henüz yoktur. İlaçların yan etkisi olmamakla birlikte hiçbir faydası da bulunmamaktadır.

Kekeme çocuklar başarısızdır: Kekeme çocuklar sadece konuşmayı pek sevmezler. Onun dışında zihinsel olarak yaşıtlarından asla geride değillerdir ki topluma mal olmuş, başarısı ile ün salmış kekeme insanlar bulunmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu