Sağlık

Kekeme Çocukların Eğitimi

Kekeme Çocukların Eğitimi

Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ile alakalı olan bir iletişim bozukluğudur. Akıcı konuşmada zamanlama ve ritm oldukça önem taşımaktadır. Doğru yerde duraklama, vurgulama ve hız açısından farklılıklar her ne kadar olsa da, akıcı konuşmada sözcükler ve sözcük grupları kendiliğinden akar. Akıcılıkta meydana gelen bozukluklar, harflerin tekrar edilmesi, uygun olmayan duraklamalar ve benzer problemler konuşmanın doğal akışını etkilemektedir.

Dil gelişiminin erken dönemlerinde ortaya çıkan kekemelik, bazı durumlarda okul çağında hatta nadiren de olsa yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. İstatistikler baz alındığında, kekemeliğin yarısı kendiliğinden geçse de bir kısmı kalıcı olabilmektedir. Erkeklerde daha çok rastlanan kekemeliğin  iyileşme oranı kızlarda daha fazladır.

Kekeleyen Çocukların Eğitimi

Öncelikle kekemeliğin neden olduğu faktörlerin değerlendirilmesi gerekir.  Aile içerisinde ya da okulda kekemeliğin artmasına neden olan ya da tetikleyecek bir durum söz konusu ise bu durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması, kekemelik sorununu kendiliğinden çözecektir.

Kekeme çocuklar, normal derslerine elbette ki girebilir. Bu alanda herhangi bir kısıtlama yoktur. Diğer arkadaşları gibi eğitimini görebilir, eğitimine devam edebilir.  Ancak bu noktada okul arkadaşlarına ve öğretmenlerine de büyük görev düşmektedir. Onların arkadaşlarını ya da öğrencilerini dinlemeleri, konuşurken sözünü kesmemeleri, onunla alay eder bir şekilde konuşulmamaları kekemeliğin önüne geçecektir.

Kekeme çocukların eğitimi konusunda ailelere de son derece önemli görevler düşmektedir. Çocukların eğitiminde kesinlikle evet ya da hayır olmalıdır.  Ebeveynleri hayır dediği için çocuk üzülürse ve kekelemeye başlarsa, bu çocuğun aslında ailesine vermiş olduğu bir mesajdır. Çocuğu kekelediği için üzülen aile, çocuğunun her söylediğini yapmaya başlar. Bu şekilde istemeden de olsa aileler çocuklarında kekemeliğin yerleşmesine neden olurlar ve bu durum kalıcı olarak devam eder.

Kekemelik Eğitiminde Ailenin Önemi

Kekemelik çocuk yaşlarda başlayan bir durumdur. Bunun için ailenin yapmış olduğu bazı davranışlar çocukları bir nevi kekeme olmaya iter.  Aileler çocuğun bulunduğu yaşa uygun bir şekilde davranmalı ve aşırı derecede koruyucu olmamalıdır. Bazı aileler, çocuklarına bebek gibi davranırlar ve severken, seslenirken  beş yaşındaki çocuğa bile ‘bebeğim’ diye hitap ederler. Bunun haricinde soyunma, giyinme, yemek yeme, su içme gibi rutin işleri kendileri yapabildiği halde aileleri yardımcı olur. Fakat bilinmesi gerekir ki; aşırı derecede korunan ve büyütülen çocuklar, bir zorluk karşısında kekemeliği az ise artabilir geçmiş ise yineleyebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu