Diyet

Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Zaman Doğurur?

Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Zaman Doğurur?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Zaman Doğurur? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Zaman Doğurur? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Zaman Doğurur?

Kedi sahiplerinin en fazla merak ettiği konulardan bir diğeride kedilerde hamilelik ve doğum sürecidir. Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında geniş bir şekilde bir biçimde bulacaksınızdır.

Kediler Kaç Aylıkken Hamile Kalır?

Kediler genelde 2-3 kiloya ulaştıklarında cinsel olgunluğa erişirler. Bu kiloya ulaşan kediler hemen hemen 6 ila 9 aylıktır. Yani kediler ilk hamilelik macerasıni 6-9 aylıkken yaşayabilirler. Lakin kediden kediye göre bu durum değişiklik gösterebilir. Misal verilecek olursa sokak kedileri, ev kedilerine göre daha erken cinsel olgunluğa ulaşır. Böylelikle daha erken hamile kalabilirler.

Kedilerin en ideal üreme yaşları 1,5 yaş ile 6 yaş aralığıdır. Şayet kedi 1 yaşından ufak yahut 6 yaşından büyük ise anormal doğumlar, düşük yahut prematüre bebek doğumu gibi problemler yaşayabilir.

Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Kedilerin hamilelik süreci 2 ay sürmektedir. Genel itibariyle 58 ila 63 gün içinde yavrularını doğuracaktır.

Dişi kediler hamile kaldıklarında birtakım belirtiler gösterirler. Bu belirtiler genelde üçüncü yahut dördüncü haftadan sonra görünür. Dişi kedinin meme uçlarının koyu pembe bir renge dönüşmesi hamileliğin en belirgin özelliklerinden biridir. Aynı zamanda normale göre daha fazla acıkırlar ve iştahları artar. Bir diğer belirti ise kedinizi severken karnına dokunmanıza asla izin vermez ve patisiyle önleme çalışıyorsa kediniz büyük ihtimalle hamiledir. Kedi bu sürede duygusal zamanlar geçirir, farklı zamanlarda halsizleşir ve sabahları mide bulantısıyla birlikte kusma yaşayabilir.

Kediler Kaç Günde Doğurur?

Dişi kediler yavrularını 58 ila 67 gün arası taşıdıktan sonra doğum gerçekleşir. Yani 2 aylık bir süre sonunda doğum yaparlar. Aynı zamanda bir dişi kedi senede 3 kez doğum yapabilir ve her doğumunda 3 ila 5 yavrusu doğar.

Kedilerin Doğum Süreci Nasıldır?

Dişi kediler 58 ila 67 gün ardından doğum yaparlar. Zaten kedi doğum yapacağını anladığında içgüdüsel olarak gizli yerlerde yatar ve genelde daha kuytu yerleri tercih edecektir. Bundan dolayı kedinizin öyle yerlerde uyuduğu alanı doğuma hazırlık olması için önceden hazırlayabilirsiniz. Hamilelik süreci bittiğinde ve kedinizin doğum süreci başladığında kedinize asla dokunmamalısınız. Aksi taktirde kediniz kaslarını istemsiz bir biçimde sıkabilir ve anormal doğum yahut ölü doğum yapabilir.

Doğum süresi genellikte 24 saatte tamamlanır. Bu süreç daha fazla sürer, kediniz zorlanır yahut bir anormallik gözlemlerseniz mutlaka veterinere götürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda hiçbir aksilik olmadan doğum gerçekleşse bile doğumdan sonra kedinizi veterinere götürmeli, yavruların ve anne kedinin sağlık kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Sokak kedilerine nazaran cins kediler daha zor bir doğum süreci gerçekleştirir. Bu nedenle cins kedilerin veteriner gözetimi altında doğum yapması kediniz ve yavruları için daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu