Güzellik

Keçi Sütü Nerede Satılır Bulunur Ne Kadar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keçi Sütü Nerede Satılır Bulunur Ne Kadar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Keçi Sütü Nerede Satılır Bulunur Ne Kadar Hangi Hastalıklara İyi Gelir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Keçi Sütü Nerede Satılır Bulunur Ne Kadar Hangi Hastalıklara İyi Gelir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Keçi Sütü Nerede Satılır Bulunur Ne Kadar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keçi sütü binbir derde deva olan harika bir süttür. Keçi sütünü internet temin edebilir, yahut Migros, Carrefour gibi büyük marketlerden satın alabilirsiniz. Fiyatı litresi 16,50 TL’dir. Bu makalemizde keçi sütünün faydalarından ve zararlarından söz edeceğiz.

Keçi Sütünün Sağlığa Faydaları

Kemikleri Güçlendirir

1 bardak keçi sütü 327 gram kalsiyum oranı ile inek sütünden daha fazla kalsiyum içerir. Bu yönüyle kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarını önüne geçer, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Bir bardak keçi sütü günlük kalsiyum ihtiyacımızın %32.6’sını karşılamaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Keçi sütü içinde mühim miktarda bulunan selenyum aracılığıyla enfeksiyonlara karşı savaşma özelliğine de sahiptir. Bu mineral bağışıklık sisteminin çalışmasında ve hastalık, enfeksiyonlardan muhafaza edilmesina büyük bir role sahiptir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Keçi sütü, inek sütünden daha besleyicidir. 1 bardak keçi sütünde %20 oranında B vitamini ve mühim miktarda fosfor ve potasyum mevcuttur. Keçi sütü içmek sindirim kanallarını temizler ve metabolizmanın bi hayli hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Saçları Güzelleştirir

Keçi sütünde bolca protein ve yağ asitleri bulunur. Bu nedenle saçları besler ve doğal bir göz alıcılık verir. Saçlara iyi gelen yağlarla karıştırıldığında, çok kuru ve sert saçlara iyi gelecektir. Uygulaması şu biçimdedir:

Malzemeler:

  1. Keçi sütü
  2. Hindistancevizi yağı
  3. Zeytin yağı
  4. Bal

Uygulanışı:

1 yemek kaşığı keçi sütü, hindistancevizi yağı, zeytin yağı ve balı iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak birkaç dakika uygulayın. Bunu 2 saat beklemede bırakın ve ardından hafif bir şampuanla durulayın. Gözle görülür sonuçlar için bu uygulamayı ayda 2-3 kez yapmanız gerekir. Bu yöntem bunun yanı sıra kabarık ve dolaşık saçları da doğal biçimde geçirecektir. Bir süre sonra, bu karışım saçların uzamasını bile sağlar.

Vücuttan İltihabı Giderir

Vücuttaki ağrı ve hastalıkların en yaygın nedenlerinden biri iltihaptır. Yapılan çalışmalar; keçi sütü tüketmenin en mühim yararlarından birisinin iltihabı azaltmak olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, inek sütünden ayrı olarak keçi sütü iltihapları giderir ve iyileşmeyi hızlandırır. İnek sütüne hassasiyeti olan insanlar keçi sütünü endişe etmeden tüketebilirler. Bunun nedeni ise inek sütünde 20’den fazla alerjen olması ve çoğunun bağırsak sendromu, alerji, ülser ve crohn hastalığına neden olmasıdır. Bunun yanı sıra, keçi sütü iltihaba neden olan bileşikler içermemesi yönüyle anne sütüne en benzer olandır.

İnek Sütü Alkali Gıdadır

Keçi sütü müthiş bir potasyum kaynağıdır. Potasyum alkali biçimdedir ve kandaki Ph düzeysinin sağlıklı ve alkali kalmasında bi hayli yardımcıdır.  Aynı zamanda asit reflü ve benzer sindirim problemlerinin ortaya çıkması durumlarında antasit olarak çalışır. Bunun yanı sıra inek sütü potasyumdan yoksundur ve vücutta asidik bir biçimde reaksiyona girer.

Büyüme ve Gelişimeye Yardımcıdır

Keçi sütü içinde bulunan bolca protein aracılığıyla vücut genel büyüme ve gelişimine yardımcıdır. Proteinin hücre, doku, kemik ve kasların yapı taşları olduğu bilinmektedir. Keçi sütünün tüketilmesiyle, genel vücut olarak sağlıklı olmayı sürekli olarak bir protein akışı sağlamış olursunuz.

Anne Sütüne Benzer

Keçi sütünün anne sütüne benzediği ispatlanmıştır. Bu yönüyle inek sütünden fazla farklıdır ve sindirimi bi hayli basittir. Ayrıca, zihinsel işleyişe, sinir sistemine yardımcı olabilir ve vücudun daha verimli çalışmasını sağlar.

Daha Az Alerjen İçerir

Eğer inek sütüne alerjiniz varsa, keçi sütünü aklınıza getirebilirsiniz. Bunun nedeni ise sindiriminin kolay olmasıdır. Çiğ keçi sütü daha az laktoz içermesi sebebiyle süt hassasiyeti olan bireyler aracılığıyla daha iyi sindirilir.

Keçi Sütü Cilde Çok Faydalıdır

Keçi sütünde bulunan yağ asidi ve trigliserid, cildi yumuşatmaya kolaylık sağlayan nemlendirici özelliklere sahiptir. A vitamini düzeysi yüksek olduğundan, cilt lekeleriyle savaşıp genelde cildin sağlığını iyileştirebilir. Keçi sütündeki laktik asit, vücutta ölü hücrelerin temizlemesine ve göz alıcılığının geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Keçi sütü, insanlara benzer bir pH’a sahiptir ve ciltte daha nizami bir biçimde emilir.

Keçi Sütünün Zararları Nelerdir?

  1. Keçi sütü içinde demir, bakır, folik asit ve B12 vitaminleri yönünden yoksul olmasından dolayı sık tüketiminde kansızlık problemi ortaya çıkabilir.
  2. Keçi sütü alerjiye neden olup ciltte döküntü, kızarıklık yapabilir.
  3. Keçi sütü bazı bireylere dokunup midede şişkinlik, ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

Keçi Sütü Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 68

Toplam yağ 4,1 g

Kolesterol 11 mg

Sodyum 50 mg

Potasyum 204 mg

Karbonhidrat 4,5 g

Diyet Lifi 0 g

Şeker 4,5 g

Protein 3,6 g

A Vitamini           198 IU   C Vitamini           1,3 mg

Kalsiyum             134 mg Demir   0,1 mg

D Vitamini           51 IU     B6 Vitamini         0 mg

B12 vitamini       0,1 µg    Magnezyum      14 mg

Bebeklere Keçi Sütü Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Soya Sütünün Faydaları, Zararları Ve Besin Değeri Nelerdir? Tıklayınız

Keçi Sütü Nasıl Mayalanır? Evde Keçi Sütünden Yoğurt Yapımı Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu