Faydalı Bilgiler

Kaylule uykusunun bilimsel olarak ispatlanmış 6 faydası

Kaylule uykusunun bilimsel olarak ispatlanmış 6 faydası, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Kaylule uykusunun bilimsel olarak ispatlanmış 6 faydası ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Kaylule uykusunun bilimsel olarak ispatlanmış 6 faydası ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Kaylule uykusunun bilimsel olarak ispatlanmış 6 faydası

Kaylule yani siesta yapmanın faydaları birden fazla bilimsel araştırmaveya konu olmuştur. Yapılan araştırmalar siesta(kaylule) yapmanın depresyonla savaştığını, kalp sağlığını koruduğunu, konsantrasyonu artırdığını ve sdüşüşe iyi geldiğini bildirmektedir.

Kaylule (Siesta) Yapmak Ne İşe Yarıyor?

Kaylule olarak da anılan siesta yapmak  vücudun toparlanması ve verimin arttırılmasında etkili oluyor, hafızayı güçlendiriyor, alzheimerı önlüyor, stresi rahatlatıyor, panik atağı önlüyor ve kan basıncının normale dönmesine faydalı oluyor. Bilimsel araştırmalara da konu olan kaylule yapmanın faydaları ile ilgili uzman kişiler şu bilgileri veriyor;

Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümleri Önlüyor

Yunanistan Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Androniki Naska ve meslektaşları siesta yani kaylule yapmanın kalp hastalıklarına bağlı can kaybı üzerinde 20-86 yaş içinde 23.000’den fazla erkek ve kadını altı yıl boyunca gözlemledi. Bu çalışma sonunda haftada en az 3 defa 30’ar dakika siesta yapan bireylerde kalp hastalığı nedenli can kaybınin %37 daha düşük olduğu görüldü. Ayrıca bu çalışmada siesta yapab erkeklerin yapmayan bireylere oranla kalp hastalığından can kaybınin %64 daha düşük olduğu da ispatlandı.

Stresi Yok Ediyor

Siesta İspanya’nın Endülüs bölgesinde yoğun olarak yapılmaktadır. Buradaki Endülüs Psikologları Odasınca yayına giren bir araştırmaya göre öğle yemeğinden sonra kısa bir uyku (siesta) yapmanın çalışanlarda verimliliği arttırdığı, anksiyeteyi ortadan kaldırdığı, beyini dinlendirdiği ve kaslarda gevşeme sağladığı görülmüştür. Araştırmayı yapan psikologlardan Dr. Cesar Escalante, siesta yapmanın beyin ve vücudu dinlendirdiği ve bu sayede stresi yok ettiği ve algılama yetisinin de arttırdığını ifade etmiştir. Ek olarak Escalante siestanın odaklanma gücü ve hafıza gibi mühim beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini eklemiştir ve gün içinde siestanın 10-40 dakika içinde yapılmasının ideal olduğu, bunu aşmanın doğru olmadığını söylemiştir.

Yaşam Enerjinizi Yeniler

Sabahları iş için erken kalkmak ve yoğun bir iş temposu ile iş stresi gün içinde enerjinin bitmesine neden olmaktadır. Bu yorgunluğu ortadan kaldırmak için gün ortasında yapacağınız siesta (kaylule) aracılığıyla günün geri kalanı için bol bol enerji toplamış olursunuz. Siesta molası ile hem zihinsel hem de fiziksel olarak güç toplarsınız. Siestayı 45 dakikadan fazla yapmamalısınız. Çünkü fazla yapılması faydadan çok zarar getirir. Uzun yapılan siestalar daha yorgun ve dinlenmemiş biçimde uykudan uyanmanıza neden olacaktır.

Fiziksel Gerginliği Alır, Ağrıları Giderir

Düzenli olarak kaylule yaparak fiziksel rahatlama yaşarsınız. Bunun yanında günün geri kalanı için vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde etmiş olursunuz. Gün boyu yoğun çalışma ve stres sebebiyle yaşanan sırt ve kas ağrılarınızı kaylule yaparak ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun bunun yanında bu kısa süreli uyku molasının ilaçtan daha etkili olduğunu göreceksiniz. Gün ortasında yapacağınız siesta ile etkili bir dinlenme yaşar ve uyandığınızda ise günün sonunu getirmek için çok daha enerji bulacaksınız.

Yaşlılar ve Çocuklar İçin Muhteşemdir

Siesta yalnızca yetişkinler için değil 5 yaş altındaki çocuklar için de çok faydalıdır. Bunun bunun yanında, siesta yapmak bu yaş grubundaki çocukların fiziksel ve nörolojik gelişimini destekleyen mühim bir faktördür. Ayrıca yaşlı bireyler de siesta yapmalıdır. Zaten ailenizde tanıdığınız bireylerin yemek yedikten sonra biraz uyuduğunu fark etmişsinizdir. Bu uyku yaşlıların da vücudunu dinlendirir, kaslarını kuvvetlendirir ve ağrı ve sızıların önüne geçer. Kısa olaraksı siesta yapmak her yaştan insana çok iyi gelmektedir.

Sindirimi İyileştirir

Vücudumuza giren gıdaların sindirimi doğal bir zaman olup midemizde oksijen sağlayan ve metabolizmanın gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu sürecin problemsiz biçimde gerçekleşmesi için siesta yapılmalıdır. Çünkü gün ortasında yapılacak siesta vücudun tüm sistemlerinin dinlenmesini sağlar ve bu dinlenme tüm vücuda iyi gelir. Özellikle de sindirim problemi olanların düzenli siesta yapmaları sindirim sistemlerine iyi gelecek ve problem ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu