Evlilik

Kayınvalideler ve Gelinler

Kayınvalideler ve Gelinler

Aile ilişkileri içinde en nazik olanlardan birisi eşin annesi ile yaşanan durumdur. Açıkçası buna kaynanalar ile nasıl geçinilir denerek daha dobra bir yaklaşım sergilenebilir. Erkeklerin çoğunlukla dışarıda olmaları yüzünden damat kaynana çatışması pek sıkıntı verici boyutlara yükselmez. Gelin kaynana ilişkisi ailedeki huzur açısından daha önemlidir.

 

Bu İşin Okulu Yoktur

Hakkında sayısız fıkra üretilen bu nazik konuyu çözecek temel bir reçete yoktur. Önemli olan iki tarafında birbiriyle empati kurabilmesidir. Siz bir gelin veya damat olarak onun hayatındaki en önemli kişiyi, evladını paylaşmaya başladınız, doğal olarak biraz tepki göreceksiniz, bunu unutmayın. Yapmacıklıktan uzak, doğal ve anlayışlı davranışlar her zaman sonuç verecektir. İlk anda kurulan aşırı samimiyetler de tehlikelidir, karşılıklı olarak birbirinize zaman tanıyın.

 

Eşinizi Arada Bırakmayın

Bu konudaki en kötü durumlardan biri eşten taraf tutmasını istemektir. Eşinizi asla anneni veya beni seçmelisin konumuna düşürmeyin. Bu evlilikler içinde büyük yaralara yol açar. Kayınvalideler ile yaşanan sorunları eşlerle konuşmak gerekir ama sonucu taraf tutmaya sakın getirmeyin, eşe düşen bir şekilde denge kurulmasına yardımcı olmaktır. Tek çocuk olan eşlerin denge kurması daha zordur. Sonuçta o annesinin bir tanesi ortamından çıkıp geldi. Gelin kayınvalide ilişkilerinin bir parçası da eşlerdir ama gelinlerin aslında kendi kişilikleri ile, anlayış ve empati çerçevesinde ilişkiyi kurabilmesi idealdir.

 

Çocuklar İşin İçine Girdiğinde

Ailedeki gelin kaynana ilişkilerine çocuklar yani torunlar dahil olduğu zaman durum biraz daha değişir. Artık çocuğunuz var, anne olmayı hissettiniz, bu sizi daha anlayışlı yapabilir. Fakat gelini olarak gerçekten elinizden geleni yaptığınız halde, (konunun burasında kendinize karşı dürüst olun) hala sorun yaşıyorsanız, kendinize ve sorumlu olduğunuz kendi ailenize öncelik verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu