Faydalı Bilgiler

Katiplik İçin Nasıl Çalışmalı

Katiplik için gireceğiniz on parmak sınavına girmeden önce yapmanız gerekenleri 10 madde de sizlere sunacağız

(1) ISINMA ÇALIŞMASI (3 Dakika): temel sıra çalışmamız olan “akemiluyilemaküt” kelimesini yazarak parmaklarınızı ısındırın. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 1 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(2) ALFABE ÇALIŞMASI (5 Dakika): Alfabemizde bulunan harfleri önce A’dan Z’ye kadar düz şekliyle, sonra Z’den A’ya kadar ters şekliyle hatasız olarak 5 dakika boyunca yazın, hatanızı farkettiğinizde anında düzeltin. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 1 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(3) SINAV METİNLERİNDE SIKÇA KULLANILAN KELİME ÇALIŞMASI (10 Dakika): Zabıt kâtipliği sınav metinlerinde yer alan ve sık kullanılan kelimelerden hazırlanan kelime çalışmasını 10 dakika boyunca hatalara dikkat ederek çalışın. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus çalışma yaparken hıza değil, doğruluğuna önem vermeniz. Çalışma yaparken amacınız metni doğru bir şekilde yazmak olsun. Hızlanmak için kesinlikle acele etmeyin. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 5 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(4) DİKKAT ÇALIŞMASI (5 Dakika): Ekte hazırladığım word dosyasındaki dikkat çalışma metinlerini 5 dakika boyunca hatasız bir şekilde yazın. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 2 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(5) ZABIT KÂTİPLİĞİ METİN ÇALIŞMASI-I (30 Dakika): Zabıt kâtipliği metinlerinden arka arkaya 3’er dakikalık 10 metin çalışması yapın. Metinlerde hıza değil, doğruluğa önem verin. Kendinize hedef koyarak maksimum hata sayınızı belirleyin ve o hata sayısının üzerinde hata yapmamaya çalışın. Yazdığınız her testten sonra 1 dakika parmaklarınızı dinlendirin sonra yeni teste geçin. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 15 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(6) KELİME HIZ ÇALIŞMASI (5 Dakika): https://10fastfingers.com/typing-test/turkish sitesinden 1’er dakikalık arka arkaya 5 tane metin çalışması yapın. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 3 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(7) ZABIT KÂTİPLİĞİ METİN ÇALIŞMASI-II (15 Dakika): Zabıt kâtipliği metinlerinden arka arkaya 3’er dakikalık 5 metin çalışması yapın. Metinlerde hıza değil, doğruluğa önem verin. Kendinize hedef koyarak maksimum hata sayınızı belirleyin ve o hata sayısının üzerinde hata yapmamaya çalışın. Yazdığınız her testten sonra 1 dakika parmaklarınızı dinlendirin sonra yeni teste geçin. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 5 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(8) YAZIM KILAVUZU ÇALIŞMASI (3 Dakika): Ekte hazırladığım word dosyasındaki yazım kılavuzu çalışmalarını kontrollü bir şekilde hatalara dikkat ederek 3 dakika boyunca yazın. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 2 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(9) ZABIT KÂTİPLİĞİ METİN ÇALIŞMASI-III (15 Dakika): Zabıt kâtipliği metinlerinden arka arkaya 3’er dakikalık 5 metin çalışması yapın. Metinlerde hıza değil, doğruluğa önem verin. Kendinize hedef koyarak maksimum hata sayınızı belirleyin ve o hata sayısının üzerinde hata yapmamaya çalışın. Yazdığınız her testten sonra 1 dakika parmaklarınızı dinlendirin sonra yeni teste geçin. Bu çalışma bittikten sonra parmaklarınızı 15 dakika dinlendirin ve sonraki çalışmaya geçin.

(10) HATA DÜZELTME ÇALIŞMASI (10 Dakika): Gün boyu yaptığınız çalışmalarda; hatalı olarak yazdığınız kelimeleri bir kâğıda not ederek çalışma sonunda not aldığınız kelimeyi önce bir defa yazdığınız hatalı şekliyle sonrasında iki defa doğru şekliyle arka arkaya yazarak hata düzeltme çalışması yapıp, çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu