Hastalıklar

Kasık Ağrısı Hakkında Detaylar

Kasık ağrısı en çok o bölgeye fazla yüklenen kişiler tarafından görülmektedir. Meslek olaraksa özellikle sporcularda çok daha fazla görülmektedir. Kasık bölgesi için bacak hareketlerimizi sağlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu bölgeyi çok fazla zorladığımız takdirde büyük sıkıntılara yol açabiliriz.

Kasık Ağrısı Hakkında Detaylar

Kasık Ağrısı Nasıl Oluşur?

Birçok kişide dönem dönem kasık ağrısı oluşmaktadır. Bazen çok kısa zamanda geçse de bazen aylar sürmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı kasık ağrısı oluşmaktadır. Özellikle kadınlarda vajinanın fazla kasılmasından kaynaklı kasık ağrıları oluşmaktadır. Hamilelik döneminde ve dış gebelikte de kasıklara oldukça fazla yük bindiği için ağrılar ile karşılaşılmaktadır. Ama kadınlar için en sık kasık ağrısı regl dönemlerinde olmaktadır. O bölge çok fazla çalıştığı için kasıklara ekstra yük binmektedir. Kadınlarda ayrıca endometrit denilen rahim içi iltihaplanması da kasık ağrısına sebep olmaktadır.

Erkeklerde ise testislerinde meydana gelen hastalıklardan ya da darbe almasından kaynaklı olarak kasık ağrıları oluşmaktadır. Ayrıca dışarıya atılması gereken spermin atılamaması durumunda, çok şiddetli kasık ağrıları yaşanmaktadır. Prostatit denilen prostat iltihaplanması da aynı şekilde ağrılara sebep olmaktadır.

Hem kadın hem erkeklerde kasık ağrısına neden olan şeyler ise; bel fıtığı, bağırsak iltihaplanması, böbrek taşı, idrar yollarında bulunan taş ya da kum, lenf bezi iltihabı, iskelet sistemi ile ilgili problemler, kalça ağrısı, kireçlenme, sinir sıkışması da kasık ağrısına sebep olmaktadırlar.

Kasık Ağrısı Hakkında Detaylar

Kasık Ağrısının Sonuçları Nelerdir?

Kasık ağrısı beraberinde birçok sorun getirmektedir. Ateşinizin yükselmesi, karın ağrısı, mide bulantısı, erkeklerde testislerde ağrı gibi birçok sıkıntı görülmektedir. Bu durumları yaşadığınız an hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Özellikle erkeklerde olan kasık ağrısı yüzünden idrar yapımı sırasında kan görülmektedir.

Kasık Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Kasık ağrısı için ilk önce dahiliye bölümüne gitmenizde fayda vardır. Dahiliye bölümünde idrar ve kan tahlili yapıldıktan sonra eğer ilaç ile geçecek bir sorun ise antibiyotik yazıp gönderebilir. Eğer daha detaylı bir tedavi uygun görürse genel cerrahi bölümüne gönderecektir. Ayrıca idrar bölgesinden kaynaklı bir sorun ise üroloji bölümü sizin için en uygun bölüm olacaktır. Kadınlarda ise vajinadan kaynaklı bir kasık ağrısı ise jinekolog ya da kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu