Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Önlenir?

Karpal tünel sendromu ağırlıklı olarak ev hanımları veya ikiz bebeği olan annelerde olan bir rahatsızlıktır. Karpal tünel adı verilen kısım el bileğinin ortasında yer alan kemik ve bağların bulunduğu bölümdür. Bu bölüm sayesinde baş parmak ve 2 ile 3. parmağın hareket ve hissiyatı gerçekleştirilmektedir. Bu bölümde yer alan bağın genişlemesi ve şişmesi halinde karpal tünelde sinir sıkışması meydana gelmektedir.

Karpal tünelde meydana gelen sinir sıkışmasının ardından  parmaklarda his kaybı ve karıncalanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu ilk önce en çok kullanılan elde meydana gelir. Daha sonra iki elde de karpal tünel sendromu yaşanabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Önlenir?

Karpal Tünel Sendromunda Kimler Risk Altında Bulunur?

Karpal tünel sendromu en çok 30 ile 50 yaş aralığındaki kişilerde görülmektedir.  Karpal tünel sendromu ağırlıklı olarak uzun süre bilgisayar başında zaman geçiren kişilerde gözlemlenmektedir. Ayrıca uzun süre direksiyon başında çalışan ve telefonla konuşan kişilerde de sendrom ortaya çıkabilmektedir.

Karpal tünel sendromunda risk altında bulunan kişiler arasında hamileler, ikiz bebekleri olanlar, ev hanımları, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar da bulunmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Önlenir?

Karpal tünel sendromu önleme yolları çeşitlilik göstermektedir. Karpal tünel sendromunu kesin olarak önlemek mümkün olmasa da bazı yöntemleri kullanarak büyük oranda azaltabilirsiniz.

  • Karpal tünel sendromunu önlemek için çalışma alanının ergonomik bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
  • El ve bilek bölgesi düzenli olarak hareket ettirilmelidir.
  • Masa başında çalışanlar bacak ve kol bölgelerini sabit tutmaktan vazgeçmelidir.
  • El ve bilek bölümlerine yüklenilmemeli ve eller sıcak tutulmalıdır.
  • Tekrarlanan işler ve titreşimli işler karpal tünel sendromuna nedenolacağından bu işlerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu