Bebek ve Çocuk

Karnı guruldayan bebeğe zinco, omix, metsil, sab simplex, nurse harveys verilir mi?

Bebeklerde karın guruldaması, bebeğin karnı neden guruldar, karnı kuruldayan bebeğe ne iyi gelir?

Karnı guruldayan bebek için zinco, omix, metsil, sab simplex, nurse harveys gibi ilaçların kullanımı ile bebeğin karnından ses gelmesi, ishal, bebeklerde karın gurultusuna ne iyi gelir, bebeklerin karnı neden guruldar, bebeğim emerken karnı gurulduyor gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızdan öğrenerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bebeklerin karnı il aylarda guruldar ve sıkça anneler bebeğin karnından gelen sesi emerken veya kucağındayken duyar. Eğer bebeğinizi yanlış emziriyor, bebeğin memeyi tam kavrayamamasına sebep oluyorsanız bebek emerken hava yutar sıkça bu sebeple bebeklerde karın guruldaması görülür. Ayrıca; alerji (gıda), reflü, gaz gibi sebeplerden dolayı bebeğin karnından ve bağırsaklarından guruldama sesi gelir.

Bebeklerde karın guruldaması ve çözümü

Bebeklerin ilk aylarında karın guruldaması sıkça yaşanır. Eğer doktorunuza gösterip karşılığında damla aldıysanız 6 saat aralıklarla 4’er sefer zinco, metsil, sab simplex, nurse harveys verilebilir. Havluyu ılık şekilde karnına koyarak yardımcı olabilir, karnına masaj yapabilirsiniz. Bebekte guruldama ve yeşil tonlarda ishal veya kokulu kaka varsa bebeğe gaita testi yapılır doktora götürülmelidir.

3, 4, 5 aylık bebeklerde gaz sancısı yüzünden guruldama olur ve bu guruldama gazı alındığında veya kakasını yaptığında kesilir. Böyle durumlarda bebeğe Omix’in yanında Sab simplex damla ya da Nurse Harveys verilebilir. Bebeğe gelip geçen gaz sancılarına annenin gaz yapan yiyecekler tüketmesi çok fazla sebep olduğundan annenin bu besinleri daha az yemesi önerilir.

6 aylık bebeklerde guruldamalar genelde ek gıdaya başlangıçla beraber bağırsak sistemi ile alakalı guruldamaladır. Guruldamanın yanında başka sorunlarda yaşanıyorsa doktor muayenesine gidilmelidir.

Bebeklerde açlıktan, üşütmeden, mide rahatsızlıklarından dolayı guruldamalar meydana gelebilir. Çoğu guruldama ise bebeklerin yanlış emzirilmesinden, biberonla beslenen bebeklerde yanlış tutuş şekli yüzünden süt veya mama ile birlikte bebeğin aldığı hava yüzünden guruldamalara sıkça rastlanır.

Not: Makale içerisinde geçen hiçbir ilaç doktora danışılmadan kullanılamaz. Bilgi amaçlı olan bu yayınlar tedavi için öneriler değildir. Bebeğin sağlığını riske atacak doktorun onaylamadığı bitkisel veya tıbbi ilaçlar özellikle küçük bebeklere kesinlikle verilmemelidir.

Bebekler için faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu