Diyet

Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları

Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları

Haftada 4-5 Kilo Verdiren Karbonhidrat Diyeti Listesi

Düşük karbonhidrat diyetinde amaç, günlük karbonhidrat alımını sınırlandırmak ve kontrollü bir biçimde zayıflama sağlamaktır. Düşük karbonhidrat diyeti uygulanırken Besleyici ve doyurucu yiyecekler tüketilir. Zira daha uzun süre tok kalarak yemek yeme sıklığının azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle katkı maddesi içermeyen, rafine edilmemiş bitkisel gıdalar tercih edilir ve hazır gıdalardan, hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durulur. Karbonhidrat diyeti ile insülin salınımı durdurulur. Böylelikle kişi kendini tok hisseder.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

“Yiyeyim, yiyeyim fakat kilo almayayım…” Bu herkesin en büyük temennisidir. Aslını söylemek gerekirse karbonhidrat diyeti ile bunu yapmanız olabilecekdür. 14 gün süreyle uygulayacağınız bu diyet programında sabah kahvaltınız hiç değişmeyecektir. Diyet listesinde bildirilen et porsiyonlarının ölçüsü 200 gram saf et ile eşittir. Balık, et ve tavuk yenebilir fakat yağda kızartılmamalıdır. Havuç, salatalık, domates, kıvırcık, soğan, marul, turp, şalgam, yeşil biber ve tüm lahana çeşitleri salata olarak tüketilebilir. 14 günden fazla uygulanmamalıdır.

1. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve veya neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran,

Akşam : Tavuk, salata

2. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir çay, kahve veya neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran

Akşam : 3 tane kabak (veya dolma, domates biber), 1 kaşık yoğurt

3. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık.

Akşam : 8 tane ızgara köfte, salata

4. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık

Akşam : Kıymalı taze fasulye

5. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram haşlanmış patates, salata istendiği kadar

Akşam : 3 tane minik kuzu pirzola, salata

6. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir çay, kahve, neskafe

Öğle : Menemen, salata

Akşam : Balık yahut bonfile, salata

7. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : Peynirli tost, ayran

Akşam : Yoğurtlu makarna

En Kolay Düşük Karbonhidrat Diyet Listesi

KAHVALTI: 3 yumurta beyazı yarım bardak süt ve yarım bardak yulaf ezmesi

Ara Öğün:1 dilim karabuğday ekmeği üzeri tepeleme fıstık ezmesi ve badem sütü

ÖĞLE YEMEĞİ: Tavuk göğsü, ıspanak, peynirli salata (tam yağlı)

Ara Öğün: 1 kase yoğurt ve kivi

Akşam Yemeği: fileto somon, bulgur pilavı, yeşil salata (üzerine biraz susam)

Ara Öğün: Bir avuç badem ve ceviz

Karbonhidrat Diyetinin Zararları Nelerdir?

Araştırmalar göstermiştir ki; düşük karbonhidratlı diyetler, düşük yağlı diyetlerden daha kısa bir sürede ve daha fazla kilo verdirmektedir. Lakin uzun soluklu zamanda bu kiloların misliyle geri kazanılmasına yol açmaktadır.

Karbonhidratlar yoğun enerji verdiğinden beyin ve sinir sistemi başta olmak üzere tüm vücut sistemleri için son derece mühimdir. Oysa karbonhidrat yönünden yoksul bir diyet programı uygulamak, beynin çalışmasını olumsuz etkiler ve unutkanlık gibi nörolojik poblemlerin oluşmasına neden olur. Daily Mail Gazetesi’nde yayına giren bir haber, Boston’da bulunan Tufts Üniversitesinde gerçekleştirilen bir araştırma ile ilgili çarpıcı ayrıntı kısmı gözler önüne sermiştir. Bu araştırma kapsamı içinde diyet yaparken sınırlı miktarda ekmek, papates ve makarna gibi karbonhidrat içerikli gıdaları tüketenler ile karbonhidratsız diyet yapanlar hafıza testine tâbî tutulmuştur. Sonuçlara göre karbonhidratsız beslenenlerin hafızası belirgin biçimde zayıflamıştır. 22-55 yaş grubundaki kadınların katıldığı bu araştırmada, bazıları düşük karbonhidrat diyeti bazıları ise düşük kalori diyeti uygulamıştır. 1 haftanın ardından katılımcılara hafıza testi yapılmış ve düşük karbonhidrat diyetine giren kadınların performansı diğerlerinden daha düşük olmuştur.

Düşük karbonhidratlı-yüksek proteinli diyet uygulayanlar, osteoporoz ve böbrek taşı için daha ciddi risk altındadırlar. Karbonhidrat sınırlaması doğru bir biçimde yapılmazsa bu tarz diyetler kadınların östrojen, progesteron, FSH ve LH gibi cinsiyet hormonlarını da azaltır. Buna bağlı olarak adet düzensizliği meydana gelebilir ve hamileliğin gerçekleşmesi daha zor olabilir.

Düşük Karbonhidrat Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Doğru uygulanan düşük karbonhidrat diyetinin faydalı olduğu uzman kişiler aracılığıyla ifade edilmektedir. Düşük karbonhidrat diyeti uygun bir beslenme programı ile sürdürülürse, epilepsi nöbetlerini hafifletir. Obezite ve tip 2 diyabet hastalığı olanların insülin ve glikoz direncini düşürür. Düşük karbonhidrat diyeti, diyabet hastalığı ve metabolik sendrom ile alakalı semptomların azalmasında da etkilidir. Bunun yanı sıra bu diyetler iç organların etrafındaki yağlanmayı kontrol altına alır, kan trigliserid değerlerinin normal düzeyde olmasına yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu